Nauka

Philae wybudzony, ESA planuje

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 23:00
Lądownik odezwał się 13 czerwca, po 211 dniach hibernacji. ESA chce podjąć przerwane badania.
Philae wybudzony, ESA planuje
Foto: German Aerospace Center DLR/Flickr

Philae wylądował na komecie 67P/Churyumov–Gerasimenko w listopadzie 2014 roku. Zatrzymał się w cieniu, dlatego jego panele słoneczne nie zadziałały i urządzenie pracowało przez 60 godzin na bateriach zapasowych. 15 listopada przeszło w stan hibernacji. Nie było wiadomo, czy jeszcze się wybudzi.

Od marca warunki na komecie zaczęły się poprawiać - zaczęło tam docierać więcej światła słonecznego. Sonda Rosetta, która ciągle krąży wokół komety, rozpoczęła nasłuch. Wieczorem 13 czerwca nadeszła upragniona wiadomość - Philae obudził się. Kontakt radiowy trwał ok. 80 sekund. Urządzenie na powierzchni przesłało podstawowe dane telemetryczne.

- Ciągle badamy te dane, ale już możemy potwierdzić, że podsystemy lądownika nominalnie działają bez zauważalnego spadku jakości, mimo półrocznego przebywania na zamrożonej powierzchni komety - mówi kierujący ekipą lądownika Stephan Ulamec z ESA. - Znajduje się on w najlepszym możliwym stanie.

Druga porcja danych dotarła do ESA w niedzielę 14 czerwca. Były to trzy krótkie sygnały - po 10 sekund każdy. Wskazują one, że temperatura wewnątrz urządzenia wzrosła już do –5ºC.

Inżynierowie Europejskiej Agencji Kosmicznej spekulują, że lądownik zapewne jest już oświetlany przez Słońce, dlatego zaczął wytwarzać własną elektryczność. Dzień na komecie trwa teraz trzy godziny. Docelowo chodziłoby o naładowanie i doładowanie baterii lądownika tak by mógł pracować bez przerwy.

(ew/ESA)

Czytaj także

Kometa 67P śpiewa. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 22:22
Podczas badania powierzchni komety 67P badacze z ESA odkryli bardzo ciekawe zjawisko. Posłuchaj, jak śpiewa kometa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA: Nadal nie odnaleziono Philae

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:00
Fiasko poszukiwań słynnego lądownika Philae, który w listopadzie usiadł na odległej komecie 67P. Europejscy eksperci muszą uzbroić się w cierpliwość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA nie będzie szukać lądownika Philae

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 11:11
Europejska Agencja Kosmiczna nie będzie szukać zaginionego na odległej komecie lądownika Philae. Eksperci ESA chcą poczekać aż lądownik obudzi się i da o sobie znać z odległości ponad pięciuset milionów kilometrów.
rozwiń zwiń