Polskie Radio
Section05
esa

Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami

Co się dzieje z ludzką psychiką podczas długotrwałego pobytu w kosmosie? Czy AI poradzi sobie w warunkach niskiej grawitacji? I czy mikroorganizmy będą w przyszłości testowymi uczestnikami wypraw poza orbitę Księżyca? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szukać będzie w najbliższym czasie Europejska Agencja Komiczna. ESA właśnie podpisała umowy z polskimi naukowcami. Oznacza to, że zgłoszone przez nich projekty zostaną sprawdzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Lis Krzysztof Łoniewski Europejska Agencja Kosmiczna esa kosmos astronomia Trójka

Prąd z nieba. Europejska Agencja Kosmiczna chce budować orbitalne elektrownie słoneczne

W ramach nowej inicjatywy SOLARIS Europejska Agencja Kosmiczna wspiera badania nad technologią przesyłania energii z orbity na Ziemię. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć przedsiębiorstwa, dostawcy energii i decydenci. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  esa european space agency kosmos energia energia elektryczna prąd odnawialne źródła energii zielona energia Michał Strzałkowski Robert Grzędowski NAUKA technologie

Polska inwestuje w sferę kosmiczną. Kupuje satelity do celów cywilnych i militarnych

Pod koniec października tego roku Polska zakupiła cztery satelity do celów cywilnych, które mają rozpocząć działanie w 2027 r. Do tej pory na orbitę ziemską satelity wysyłała polska spółka SatRevolution. Nowe zakupy zwiększą zasób satelitów należących do polskich podmiotów z 6 do 10. Swojego eksperymentalnego, satelitę badawczego PW-Sat2, umieściła parę lat temu na orbicie np. Politechnika Warszawska. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kosmos satelita esa NASA SpaceX

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) polegająca na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 metrów. Celem jest obserwacja korony słonecznej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia astronautyka Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak Piotr Orleański słońce korona słoneczna Aleksander Urbaniak

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to nazwa misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w której Polska ma znaczący udział. Misja ta polega na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 m.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia astronautyka Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak

Polski astronauta będzie trenował przed lotem na ISS razem z NASA. Trafi na orbitę statkiem Dragon

- Misja z udziałem polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) stwarza nowe możliwości w lotach kosmicznych także dla innych krajów – powiedziała rzeczniczka amerykańskiej firmy Axiom Space. Dodała także, że polski astronauta będzie trenował w NASA z międzynarodowymi partnerami i firmą Elona Muska SpaceX, w przygotowaniach do swojego lotu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NASA esa kosmos SpaceX