Polskie Radio
Section05
esa

Habitat Lunares i Pilskie Muzeum Wojskowe. "Jedyne takie miejsce" w Pile

W czasie zimnej wojny było to jedno z najważniejszych lotnisk Układu Warszawskiego. To właśnie stąd szturmowe SU22 o zmiennej geometrii skrzydeł miały zacząć atak na Zachód. Pozostał betonowy pas i kilkadziesiąt gigantycznych przeciwatomowych schronów. W jednym z nich stoi odrzutowy SU22, gotowy do lotu. Roman Czejarek odwiedził Pilskie Muzeum Wojskowe oraz Habitat Lunares, które tu się mieszczą. 
Zobacz więcej na temat:  Piła księżyc Mars Roman Czejarek esa kosmos zimna wojna

PR24 Dr Sławosz Uznański wybrany przez ESA. "Jestem z tego dumny. Liczę, że zostanę przypisany do misji"

- Myślę, że niesamowitym przeżyciem byłoby spojrzenie na kulę ziemską z przestrzeni kosmicznej. Jestem dumny z tego, że zostałem wybrany do Rezerwy Astronautów ESA. Liczę, że zostanę przypisany do misji - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Sławosz Uznański, astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA kosmos POLSA esa badania

"To dwa lata intensywnej pracy". Jak można zostać astronautą?

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała kilku szczęśliwców, którzy w przyszłości zostaną astronautami. Kandydatów było prawie 23 tysiące. Jak będą wyglądać ich przygotowania do lotu w kosmos? - To są dwa lata bardzo ciężkiej i intensywnej pracy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agata Kołodziejczyk z Centrum Technologii Kosmicznych AGH i Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska kosmos esa Agata Kołodziejczyk Europejska Agencja Kosmiczna