Nauka

Lądownik Philae znów zamilkł

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 14:00
Lądownik Philae, który od ponad pół roku znajduje się na komecie 67P, znów milczy. Niemieccy astronomowie zastanawiają się co się stało i próbują nawiązać z nim kontakt.
Audio
Lądownik Philae znów zamilkł
Foto: German Aerospace Center DLR/Flickr

To historyczna misja, bo Philae jest pierwszym lądownikiem, który miękko usiadł na komecie. Tuż po lądowaniu w listopadzie stracił łączność z Ziemią, potem ją odzyskał, ale od półtora tygodnia znów panuje cisza.

- Nie wiemy dokładnie co się stało. Być może jest problem z nadajnikiem, może Philae się poruszył, co mogło mieć wpływ na anteny, ale to wszystko na razie spekulacje - tłumaczy IAR dr Stephan Ulamec z Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Naukowcy chcą teraz - jak to określają - „w ciemno” wysłać komendy w nadziei, że lądownik je odbierze i nawiąże łączność.

Misja lądownika Philae i jego macierzystej sondy - Rosetty, to jeden z najbardziej skomplikowanych programów Europejskiej Agencji Kosmicznej w ostatnim czasie. Statki znajdują się obecnie ponad 270 milionów kilometrów od Ziemi.

(IAR)

Czytaj także

Kometa 67P śpiewa. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 22:22
Podczas badania powierzchni komety 67P badacze z ESA odkryli bardzo ciekawe zjawisko. Posłuchaj, jak śpiewa kometa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Philae wybudzony, ESA planuje

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 23:00
Lądownik odezwał się 13 czerwca, po 211 dniach hibernacji. ESA chce podjąć przerwane badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosetta potwierdza: lód na komecie 67P

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 22:22
Dzięki sondzie Rosetta okrążającej kometę, europejscy naukowcy odkryli na jej powierzchni ponad sto płatów wodnego lodu.
rozwiń zwiń