X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Zmarł Hipolit z zoo w Chorzowie. Był najstarszym hipopotamem nilowym w Europie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 11:05
Hipolit miał około 55 lat. 11 jego dzieci mieszka w różnych europejskich ogrodach zoologicznych.
Hipopotamy są jednymi z największych współczesnych ssaków na świecie, ale w przeciwieństwie do innych zwierząt afrykańskiej megafauny, posiadają adaptację do ziemno-wodnego trybu życia w słodkowodnych jeziorach i rzekach
Hipopotamy są jednymi z największych współczesnych ssaków na świecie, ale w przeciwieństwie do innych zwierząt afrykańskiej megafauny, posiadają adaptację do ziemno-wodnego trybu życia w słodkowodnych jeziorach i rzekachFoto: Patrick Gijsbers/Wikimedia Commons/CC

Z relacji opiekunów zwierzęcia wynika, że od dwóch tygodni Hipolit był osowiały - nie przyjmował pokarmów i nie reagował na zachęty. Nie pomogła kilkakrotna wymiana wody w basenie.

Przyczynę śmierci zwierzęcia potwierdzi weterynaryjna sekcja, ale najprawdopodobniej hipopotam zmarł ze starości.

Dokumenty Hipolita jakiś czas temu zaginęły i nie wiadomo, kiedy dokładnie się urodził - najprawdopodobniej w 1961 lub 1963 roku. Na potrzeby urządzonych w maju tego roku urodzin Hipolita przyjęto tę pierwszą datę. Hipopotam otrzymał specjalny przygotowany warzywno-owocowy tort.

Do chorzowskiego zoo Hipolit przyjechał z Holandii. Zamieszkał w słoniarni. Jego wybieg składał się z dwóch części i basenów betonowych.

Hipopotam miał ok. 3,5-metra długości i 1,5 metra wysokości w kłębie. Jego głowa ważyła ponad 200 kilogramów, a całe ciało nawet 3 tony.

Według opiekunów, Hipolit był wyjątkowo sympatyczny i łagodny.

Choć należał do największych i najniebezpieczniejszych afrykańskich zwierząt, chętnie był odwiedzany przez sympatyków śląskiego ogrodu zafascynowanych jego umiejętnościami.

Całe dnie spędzał w wodzie, w której poruszał się z dużą gracją i sprawnością, wstrzymując oddech nawet na pięć minut.

Potrafił rozwierać paszczę do szerokości jednego metra. Aby się najeść musiał zjeść tyle trawy, ile waży dorosły człowiek.

Przez 45 lat Hipolit dzielił wybieg z partnerką Hambą, która zmarła w 2011 roku. Mieli 14 dzieci, z których 11 przeżyło i trafiło do innych ogrodów zoologicznych.

***

Hipopotamy żyją zwykle około 40 lat, rzadko dożywają 50. Hipolit mógł też być najstarszym hipopotamem na świecie. W maju tego roku w zoo w Kijowie zmarła bowiem 58-letnia Bresta, przed trzema laty ogłoszona najstarszym hipopotamem.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: Chorzów śląskie zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak