Nauka

Kwanty w skali makro

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 09:48
Prawa fizyki kwantowej rządziły dotychczas jedynie mikroświatem - teraz sprawdzają się także przy większych obiektach.

Amerykańscy fizycy przenieśli prawa fizyki kwantowej - obwiązującej tylko w mikroświecie - do skali makro. Swe rewolucyjne odkrycie opisują na łamach najnowszego tygodnika Nature.

Choć prawa fizyki kwantowej znane są od ponad stu lat, rozumie je tylko garstka osób na świecie. Mechanika kwantowa zakłada bowiem, że - używając przenośni - lampa może być jednocześnie włączona i wyłączona. Takie sprzeczności obowiązują jednak tylko w świecie atomów i mniejszych od nich cząstek elementarnych. Większymi obiektami rządzi tak zwana mechanika klasyczna.

Od teraz jest jednak inaczej. Kawałek metalu - na tyle duży, że widać go gołym okiem - w temperaturze bliskiej zera absolutnego może jednocześnie drgać i nie drgać - powiedział tygodnikowi Nature autor eksperymentu Aaron O'Connel z Uniwersytetu Kalifornijskiego: - Użyliśmy specjalnego obwodu elektrycznego. Całość można porównać do huśtawki, którą się popycha i nie popycha dokładnie w tym samym momencie.

Zdaniem niezależnych ekspertów, jest to przełomowe dokonanie w fizyce, które otwiera drogę do nowej generacji eksperymentów. Będzie je można wykorzystać przede wszystkim do zbadania paradoksalnych zjawisk w świecie makro.

Czytaj także

Kwanty zwiększają precyzję

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 08:41
W Toruniu przeprowadzono eksperyment, który pozwoli zwiększyć dokładność fizycznych pomiarów.
rozwiń zwiń