Nauka

Już wiosna. Gęsi nad Biebrzą

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 13:15
Na rozlewiskach Biebrzy (Podlaskie) pojawiły się ptaki zwiastujące wiosnę, wśród nich pierwsze stada wędrujących masowo o tej porze roku gęsi - wynika z obserwacji Biebrzańskiego Parku Narodowego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News
Na rozlewiskach Biebrzy (Podlaskie) pojawiły się ptaki zwiastujące wiosnę, wśród nich pierwsze stada wędrujących masowo o tej porze roku gęsi - wynika z obserwacji Biebrzańskiego Parku Narodowego i organizatorów turystyki nad Biebrzą.
Widać już też żurawie - poinformował PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodał, że sezon na wiosenne przeloty gęsi dopiero się rozpoczyna. "Są na razie forpoczty gęsi" - dodał.
 
Wiosenne i jesienne migracje ptaków to nad Biebrzą prawdziwy raj dla miłośników ptaków i fotografii. Nad Biebrzą widać wówczas tysiące ptaków różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się w wędrówce na odpoczynek i pożywienie. Wiosną gęsi migrują na północ Europy.
 
Zdjęcia ptaków znad Biebrzy zaobserwowane w ostatnich dniach przez organizatorów turystyki nad Biebrzą można już zobaczyć m.in. na portalach społecznościowych. Marzec to czas wycieczek na rozlewiska na podglądanie wielotysięcznych stad gęsi. Apogeum tych wędrówek ma w tym roku przypadać na dni 15-25 marca. Już widziano nad Biebrzą gęsi gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe.
 
Aura w ostatnich dniach w Podlaskiem jest zimowa. Na rozlewiskach Biebrzy jest jeszcze lód. Łatwo więc na nim wypatrzeć, np. wydry.
 
Bagna Biebrzańskie są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, jest największym polskim parkiem narodowym. Ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. Bagna Biebrzańskie są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. To doskonałe miejsce na odpoczynek w czasie wiosennych długich ptasich wędrówek.

Widać już też żurawie - poinformował Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodał, że sezon na wiosenne przeloty gęsi dopiero się rozpoczyna. - Są na razie forpoczty gęsi - dodał. 

Wiosenne i jesienne migracje ptaków to nad Biebrzą prawdziwy raj dla miłośników ptaków i fotografii. Nad Biebrzą widać wówczas tysiące ptaków różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się w wędrówce na odpoczynek i pożywienie.  

Marzec to czas wycieczek na rozlewiska na podglądanie wielotysięcznych stad gęsi, które migrują na północ Europy. Apogeum tych wędrówek ma w tym roku przypadać na dni 15-25 marca. Już widziano nad Biebrzą gęsi gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe. 

Aura w ostatnich dniach w Podlaskiem jest zimowa. Na rozlewiskach Biebrzy jest jeszcze lód. Łatwo więc na nim wypatrzeć, np. wydry. 

Bagna Biebrzańskie są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, jest największym polskim parkiem narodowym. Ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. 

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia