Nauka

W Polsce miała kiedyś miejsce kosmiczna katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 19:00
Dowodzą tego okruchy mołdawitu, czyli minerału skalnego, który powstał 15 mln lat temu w wyniku uderzenia w Ziemię asteroidy. Znaleziono je w warstwie dolnośląskich piasków.
Grafika przedstawiająca lot Asteroidy 2012 DA14
Grafika przedstawiająca lot Asteroidy 2012 DA14 Foto: NASA
W Polsce miała kiedyś miejsce kosmiczna katastrofa 
Dowodzą tego okruchy mołdawitu, czyli minerału skalnego, który 15 mln lat temu w wyniku uderzenia w Ziemię asteroidy. Znaleziono je w warstwie dolnośląskich piasków. 
 
Mołdawit to stopiony materiał skalny, który zastygł w postaci zielonego szkła. Powstał około 15 milionów lat temu w czasie kolizji półtorakilometrowej asteroidy z Ziemią. Powstałe po zderzeniu kratery Ries i Steinheim znajdują się w Niemczech. Ich średnica to odpowiednio 24 i 4 km.
 
Stopiony materiał skalny został rozrzucony wtedy na odległość około 500 km. Największe złoża tego szkła znaleziono do tej pory w Czechach, gdzie jest on cenionym kamieniem jubilerskim. Znany jest też zresztą jako wełtawit, od nazwy rzeki - Wełtawy. Poza Czechami, niewielkie ilości mołdawitów znaleziono do tej pory w niemieckich Łużycach.
 
Okazuje się, że skutki katastrofy sprzed 15 mln lat dosięgały także ziem polskich. Znalezisko doktoranta Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego Tomasza Brachańca to pierwsze znalezisko mołdawitów w Polsce. Swego niezwykłego odkrycia dokonał w warstwie dolnośląskich piasków.
 
Jego odkrycie zmienia dotychczasowe wyobrażenie o zasięgu rozrzutu materiału wyrzuconego z krateru Ries w czasie kosmicznej katastrofy. Doniesienie o odkryciu ukazało się ostatnio na łamach rocznika Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.
 

Mołdawit to stopiony materiał skalny, który zastygł w postaci zielonego szkła. Powstał około 15 milionów lat temu w czasie kolizji półtorakilometrowej asteroidy z Ziemią.

Asteroida uderzyła wprawdzie na terenie dzisiejszych Niemiec (powstałe po zderzeniu kratery to Ries i Steinheim; mają one średnice odpowiednio 24 i 4 km), ale skutki uderzenia byłī odczuwalne na sporym terenie. Stopiony materiał skalny został rozrzucony wtedy na odległość około 500 km.

Największe złoża tego szkła znaleziono do tej pory w Czechach, gdzie jest on cenionym kamieniem jubilerskim. Znany jest też zresztą jako wełtawit, od nazwy rzeki - Wełtawy. Poza Czechami niewielkie ilości mołdawitów znaleziono do tej pory w niemieckich Łużycach.

Teraz okazało się, że skutki katastrofy sprzed 15 mln lat dosięgały także ziem polskich. Dowodzą tego znaleziska doktoranta Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego Tomasza Brachańca, który mołdawity znalazł w warstwie dolnośląskich piasków. Jego odkrycie zmienia dotychczasowe wyobrażenie o zasięgu rozrzutu materiału wyrzuconego z krateru Ries w czasie kosmicznej katastrofy. 

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

Pierwsze planety w skupisku gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 14:00
W sąsiedniej gromadzie gwiazd odkryto dwie niewielkie planety. Nie sądzono, że ciała tego typu mogłyby utrzymać się w takim gwiezdnym tłoku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny łowca planet stracony. Jesteśmy skazani na obserwacje z Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 13:40
Kolejny satelita, którego misją było poszukiwanie odległych planet, został właśnie wyłączony przed czasem. Tym razem mowa o misji COROT. Wygląda na to, że do 2017 roku będziemy poszukiwali egzoplanet jedynie z powierzchni Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadka: silny sygnał z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 14:00
Zarejestrował go radioteleskop Parkes w Nowej Południowej Walii. Silny rozbłysk radiowy trwał kilka milisekund. Nie był błędem w odczycie. Po nim nastąpiły trzy kolejne.
rozwiń zwiń