Nauka

Kłopoty entomologów. Facebook pomógł odkryć nieznany gatunek

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 00:01
Amerykańscy naukowcy musieli skorzystać pomocy kolegów, aby zidentyfkować nieznanego owada sprzed milionów lat. Skorzystali z Facebooka.
Caurinus tlagu
Caurinus tlaguFoto: Derek S. Sikes, Jill Stockbridge, ZooKeys, lic. cc 3.0.

 

Kłopoty entomologów. Facebook pomógł odkryć nieznany gatunek
Amerykańscy naukowcy musieli skorzystać  pomocy kolegów, aby zidentyfkować nieznanego owada sprzed milionów lat. Skorzystali z Facebooka.
Przedziwny owad, który zbił badaczy z pantałyku, żyje na Wyspie Księcia Walii na Alasce. Nowy gatunek nazywa się Caurinus tlagu i należy do rzędu Mecoptera. Jego nazwa oznacza w języku lokalnych Indian „starodawny”.
Maleńki insekt ma 2 mm długości i żerują na liściach.
- Przez nasze ręce przechodzą tysiące gatunków owadów z Alaski, które zbieramy do muzeum Uniwersytetu Alaski, więc trudno nas zaskoczyć - mówi dr Jill Stockbridge z University of Alaska Fairbanks. A jednak.
Kiedy dr Stockbridge znalazła dziwnego owada, poprosiła o konsultację współpracownika dr Dereka Sikesa. Ale i on nie pomógł, nie potrafił nawet określić rodziny.
Badacze odwołali się zatem do znajomych na Facebooku. Oczywiście, było wśród niech wielu specjalistów. Większość nie miała pojęcia, z czym mają do czynienia. Wyjątkiem był entomolog dr Michael Ivie z Montana State University. Rozpoznał on rodzaj jako Caurinus. Jak dotąd, rodzaj ten zawierał tylko jeden gatunek, żyjący w okolicach Waszyngtonu Caurinus dectes.
Dr Sikes: - To nie tylko drugi gatunek w tym rodzaju. Byliśmy także podekscytowani odkryciem, że owady tego rodzaju żyły już 145 mln lat temu, bo tyle ma skamielina.

Przedziwny owad, który zbił badaczy z pantałyku, żyje na Wyspie Księcia Walii na Alasce. Nowy gatunek nazywa się Caurinus tlagu i należy do rzędu Mecoptera. Jego nazwa w języku lokalnych Indian oznacza „starodawny”.

Maleńki insekt ma 2 mm długości i żerował na liściach.- Przez nasze ręce przechodzą tysiące gatunków owadów z Alaski, które zbieramy do muzeum Uniwersytetu Alaski, więc trudno nas zaskoczyć - mówi Jill Stockbridge z University of Alaska Fairbanks. A jednak.

Kiedy Stockbridge znalazła dziwnego owada, poprosiła o konsultację współpracownika dr Dereka Sikesa. Ale i on nie pomógł, nie potrafił nawet określić rodziny. Badacze odwołali się zatem do znajomych na Facebooku.

Oczywiście, było wśród niech wielu specjalistów. Większość nie miała pojęcia, z czym mają do czynienia. Wyjątkiem był entomolog dr Michael Ivie z Montana State University. Rozpoznał on rodzaj jako Caurinus. Jak dotąd, rodzaj ten zawierał tylko jeden gatunek, żyjący w okolicach Waszyngtonu Caurinus dectes.

Dr Sikes: - To nie tylko drugi gatunek w tym rodzaju. Byliśmy także podekscytowani odkryciem, że owady tego rodzaju żyły już 145 mln lat temu, bo tyle ma skamielina.

(ew/Sci-News.com)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia
Czytaj także

Rośliny potrafią liczyć

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 02:30
Jak się okazuje, mają zdolność przeprowadzania operacji matematycznych. Dzięki temu potrafią dozować sobie pożywienie w godzinach nocnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznany mechanizm lotu kolibra: potrząsa grzbietem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 00:50
Aby zbudować latające roboty, naukowcy muszą podpatrywać naturę. Badacze ze Stanford University stworzyli to olśniewające wideo z kolibrami, aby zobaczyć to, czego nie da się dojrzeć gołym okiem. Odkryli niezwykły mechanizm lotu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaliśmy DNA 201 mikrobów. Bakterie szokują badaczy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 13:13
Te jednokomórkowe organizmy są najbardziej różnorodną grupą na ziemi. Badacze chcą zrozumieć, dlaczego.
rozwiń zwiń