Nauka

Zamieszanie w Układzie Słonecznym: Słońce zmienia swoje bieguny

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 00:02
Jak zapowiada NASA, lada moment czeka nas spore kosmiczne wydarzenie. Pole magnetyczne naszej gwiazdy zmienia swoje bieguny w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Zamieszanie w Układzie Słonecznym: Słońce zmienia swoje bieguny
Foto: NASA/JPL.

Ma to miejsce co około 11 lat. Zmiana ta oznacza na ogół półmetek maksimum danego cyklu słonecznego.

- Wygląda na to, że do całkowitej zamiany biegunów zostało nie więcej niż 3-4 miesiące - mówi Todd Hoeksema, szef Obserwatorium Słonecznego Wilcox przy Stanford University. - Efekty będą odczuwalne w całym Układzie Słonecznym.

Kiedy bieguny magnetyczne zmieniają się, pole magnetyczne, które rozciąga się w całym Układzie Słonecznym, jest bardzo niestabilne. Ziemia w czasie swojej drogi po orbicie nurkuje w zmiennych falach magnetycznych, co powoduje niestabilną pogodę kosmiczną. - Pole magnetyczne Słońca maleje do zera, a potem pojawia się, ale z wartością przeciwną - wyjaśnia Phil Scherrer ze Stanfordu. - To element cyklu słonecznego.

NASA opublikowała wideo wyjaśniające, o co chodzi w zamianie biegunów:

Oczywiście, niepokoje odczuje nie tylko Ziemia, ale i wszystkie inne ciała naszego Układu. Zapewne zarejestruje je także Voyager, który penetruje krańce Układu Słonecznego.

- Północny biegun Słońca już zmienia znak, teraz czekamy jeszcze na biegun południowy - mówi Scherrer. - Wkrótce oba bieguny będą zmienione i rozpocznie się druga połowa słonecznego maksimum.

Obecnie trwające maksimum jest najsłabszym od 100 lat. Zwykle w tym okresie cyklu słonecznego aktywność naszej gwiazdy jest dużo większa.

(ew)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA