X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Zamieszanie w Układzie Słonecznym: Słońce zmienia swoje bieguny

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 00:02
Jak zapowiada NASA, lada moment czeka nas spore kosmiczne wydarzenie. Pole magnetyczne naszej gwiazdy zmienia swoje bieguny w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Zamieszanie w Układzie Słonecznym: Słońce zmienia swoje bieguny
Foto: NASA/JPL.

Ma to miejsce co około 11 lat. Zmiana ta oznacza na ogół półmetek maksimum danego cyklu słonecznego.

- Wygląda na to, że do całkowitej zamiany biegunów zostało nie więcej niż 3-4 miesiące - mówi Todd Hoeksema, szef Obserwatorium Słonecznego Wilcox przy Stanford University. - Efekty będą odczuwalne w całym Układzie Słonecznym.

Kiedy bieguny magnetyczne zmieniają się, pole magnetyczne, które rozciąga się w całym Układzie Słonecznym, jest bardzo niestabilne. Ziemia w czasie swojej drogi po orbicie nurkuje w zmiennych falach magnetycznych, co powoduje niestabilną pogodę kosmiczną. - Pole magnetyczne Słońca maleje do zera, a potem pojawia się, ale z wartością przeciwną - wyjaśnia Phil Scherrer ze Stanfordu. - To element cyklu słonecznego.

NASA opublikowała wideo wyjaśniające, o co chodzi w zamianie biegunów:

Oczywiście, niepokoje odczuje nie tylko Ziemia, ale i wszystkie inne ciała naszego Układu. Zapewne zarejestruje je także Voyager, który penetruje krańce Układu Słonecznego.

- Północny biegun Słońca już zmienia znak, teraz czekamy jeszcze na biegun południowy - mówi Scherrer. - Wkrótce oba bieguny będą zmienione i rozpocznie się druga połowa słonecznego maksimum.

Obecnie trwające maksimum jest najsłabszym od 100 lat. Zwykle w tym okresie cyklu słonecznego aktywność naszej gwiazdy jest dużo większa.

(ew)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak