Nauka

NASA wysłała na Marsa bezzałogową misję

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 11:00
Sonda MAVEN ma zbadać, dlaczego klimat na Marsie się zmienił i w jaki sposób zniknęła stamtąd woda.
Widok Marsa. Zdjęcie z teleskopu Hubblea z 2005 roku, opisywane jako jedno z najostrzejszych zdjęć Czerwonej Planety
Widok Marsa. Zdjęcie z teleskopu Hubble'a z 2005 roku, opisywane jako jedno z najostrzejszych zdjęć Czerwonej PlanetyFoto: Wikipedia/NASA

Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission (MAVEN) nie będzie prowadził badań na suchej powierzchni planety. Zamiast tego podda wnikliwej analizie atmosferę Marsa i postara się znaleźć tam ślady dawnej "świetności" tego ciała.

MAVEN będzie także patrzył na to, jak wiatr słoneczny molekuła po molekule wydmuchuje znad Marsa cenne związki.

Sonda będzie leciała 10 miesięcy. W okolice Czerwonej Planety dotrze we wrześniu 2014. Po przybyciu na miejsce wejdzie na eliptyczną orbitę Marsa i rozpocznie pobieranie próbek.

Mija właśnie 49 lat od misji sondy Mariner 4, która jako pierwsza przeleciała w pobliżu Czerwonej Planety. Od tej pory zgromadziliśmy już mnóstwo dowodów na to, że Mars był kiedyś podobny do Ziemi. Miał oceany, rzeki, jeziora i śnieg.

- Znajdujemy koryta rzeczne, minerały, które tworzą się tylko w obecności wody - mówi szef misji MAVEN Bruce Jakosky z University of Colorado.

MAVEN ma sprawdzić, co się stało, że Mars wysechł. Są dwie możliwości: woda wsiąkła w grunt lub wyparowała. Sonda sprawdzi tę drugą wersję.

(ew/Reuters)

Zobacz prezentację Bruce'a Jakosky'ego o sondzie MAVEN:

Zobacz więcej na temat: astronautyka astronomia NAUKA