Nauka

Piękno podwodnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 11:00
Olbrzymie oceanarium w Okinawie w HD.

Podwodny świat jest piękny i zadziwiający. By go podziwiać potrzebne są jednak duże umiejętności w nurkowaniu. Przeszkodą może być także konieczność wyprawy w odległe miejsca, gdzie głębia oceanu odkryje swe tajemnice. By świat morskiej fauny i flory był bardziej przystępny powstają oceanaria. Nowe technologie również przychodzą z pomocą.

Jednym z największych oceanariów na świecie jest „Kuroshio Sea” w Okinawa Churaumi Aquarium w Japonii. Mieści 7500 metrów sześciennych wody, przedni panel akwarium ma grubość 60 cm i wymiary 8,2 m na 22,5m.

Właśnie to gigantyczne akwarium zostało nagrane przez kanadyjskiego filmowca, Jona Rawlinsona. Materiał w rozdzielczości HD zarejestrował on swoim aparatem cyfrowym, a wideo umieszczone w serwisach społecznościowych, w krótkim czasie zyskało tysiące fanów. Trzeba przyznać, że podwodny świat robi wrażenie.

I nie potrzebne są różne ujęcia, skomplikowane kadry, czy efekty specjalne – wystarczy przyroda i chęć zatrzymania się...

pz

Czytaj także

Elektryzująca ryba

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2009 11:00
Węgorz elektryczny wytwarza prąd, a Japończycy postanowili to sprytnie wykorzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielorybie związki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 11:00
Wieloryby nawiązują trwałe znajomości i są to związki niekoniecznie między osobnikami odmiennych płci. Do tak zaskakujących wniosków po wieloletnich badaniach doszli naukowcy z Kanady.
rozwiń zwiń