Polskie Radio
Section05
Kanada

Prezydent do Polonii w Kanadzie: dzięki waszej pomocy jesteśmy w NATO

Prezydent Andrzej Duda dziękował rodakom w Kanadzie nie tylko za pielęgnowanie pamięci, polskich tradycji i naukę języka, ale także za lobbowanie za Polską w historii. - Jesteście milionową, liczącą się społecznością - mówił podczas spotkania w Szkole Polskiej imienia świętego Kazimierza w Vancouver. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polonia Ameryka Północna Kanada Karol Darmoros prezydent Andrzej Duda

Nowy kandydat w wyborach prezydenckich na Islandii: o głosy powalczy… lodowiec Snæfellsjökull.

Lodowiec Snæfellsjökull został zgłoszony do wyborów prezydenckich na Islandii, które odbędą się 1 czerwca. Jest to możliwe dzięki temu, że lodowiec posiada osobowość prawną i właściwie spełnia wszystkie konieczne warunki, by zostać kandydatem na prezydenta. Teraz trwa zbieranie podpisów, których potrzeba 1500. Termin mija 26 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Islandia STYL ŻYCIA wybory prezydenckie kandydaci lodowiec Kanada Michał Strzałkowski Krzysztof Łoniewski Trójka

W poniedziałek zaćmienie słońca. Gdzie można je oglądać?

W Stanach Zjednoczonych dojdzie w poniedziałek do całkowitego zaćmienia słońca. To niecodzienne zjawisko będzie można obserwować w pasie o szerokości około 160 kilometrów przechodzącym przez 15 amerykańskich stanów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA zaćmienie słońca Ziemia NAUKA kosmos astronomia układ słoneczny Marek Wałkuski Meksyk Kanada słońce

Wojna w Strefie Gazy. Kanada wstrzymuje eksport broni

Kanada zaprzestanie sprzedaży broni do Izraela - podały w środę kanadyjskie media, powołując się na źródła rządowe. Minister imigracji Kanady Marc Miller ostrzegł, że Izrael może teraz dodatkowo utrudnić wydostanie się ze Strefy Gazy osób z kanadyjskim obywatelstwem. Wcześniej izraelski minister spraw zagranicznych powiedział, że zawieszenie eksportu broni osłabi zdolność jego kraju do obrony, a "historia osądzi za to" Kanadę. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Kanada Izrael Bliski Wschód Strefa Gazy infografika

Turcja. Iranka od miesiąca żyje na lotnisku w Stambule

Dr Kaviani, absolwentka uniwersytetu w Teheranie, która na co dzień mieszka w Toronto, niedawno odwiedziła ojczyznę. Jednak ze względów politycznych kobieta musiała wyjechać z Iranu. Przekroczyła granicę lądową z Turcją i udała się na lotnisko w Stambule, by wrócić do Kanady. Kobiecie odmówiono jednak wydania nowej wizy ze względu na wygaśnięcie pozwolenia na pobyt w tym kraju - opisuje w środę turecki portal Duvar.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Stambuł Iran Steven Spielberg społeczeństwo Kanada FILM

Spotkanie szefów rządów Polski i Kanady. "W kwestiach geopolitycznych mamy identyczne stanowiska"

- Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaść Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Praga Kanada Donald Tusk Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Stany Zjednoczone dyplomacja wojna na Ukrainie Polonia język polski