X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Naukowcy umieścili maszyny w żyjących komórkach

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:00
Do tego sterowali nimi za pomocą pola magnetycznego. W przyszłości urządzenia tego typu będą dostarczały leki do konkretnego punktu w ciele.
Naukowcy umieścili maszyny w żyjących komórkach
Foto: Fot.: Glow Images

Takie punktowe stosowanie leków poprawi ich skuteczność i zmniejszy efekty uboczne.

„Urządzenia” mają kształt rakiety i są wykonane z metalicznych nanocząsteczek. Specjaliści w dziedzinie fizyki materiałowej z Penn State University, pracujący pod kierunkiem prof. Toma Mallouka rozprowadzili je po organizmie za pomocą impulsów ultradźwiękowych.

- Kiedy nanomotorki zderzają się ze strukturami wewnątrz komórki owe struktury reagują w sposób, jakiego wcześniej nie obserwowano - mówi prof. Mallouk. - Nasze eksperymenty pokazują, że syntetyczne nanomotorki mogą pomóc także w lepszym poznaniu biologii komórek.

Do tej pory podobne urządzenia testowano tylko in vitro, a nie w żyjących komórkach ludzkiego organizmu. Dopiero prof. Mallouk to zmienił. Już wiadomo, że nanocząstki maja niewielki efekt, kiedy siła ultradźwięków jest niewielka. Przy większej, ruszają do akcji. Mogą na przykład rozbijać groźne struktury wewnątrz komórek.

- Mogłyby posłużyć do leczenia raka i innych chorób, manipulując ich komórkami od wewnątrz - spekulują naukowcy. Do tego przeprowadzać mikrooperacje i aplikować leki.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: medycyna nanotechnologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak