Polskie Radio
Section05
nanotechnologia

Grafen - co mogą atomy węgla połączone w plaster miodu?

Jedno z warszawskich rond nosi imię "Grafen". Może ono skłaniać do pytania "kim był", lepiej jednak zastanowić się "czym jest", i dlaczego nazywamy go materiałem przyszłości. Za badania nad nim Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow z Uniwersytetu w Manchesterze otrzymali w 2010 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. A polscy naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki wciąż odkrywają jego nowe właściwości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe miasto fizyka chemia grafen medycyna technologie

Kropki kwantowe. Czym jest odkrycie warte Nagrody Nobla? Wyjaśnia ekspert w dziedzinie chemii

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana naukowcom, którzy badali kropki kwantowe, czyli najmniejsze cząstki w nanotechnologii. Jak wyjaśnia Profesor Sławomir Sęk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego ich zastosowanie może być bardzo szerokie od technologii elektronicznych po medycynę czy kwestie pozyskiwania energii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo nagroda Nobla chemia

Opracowano powłokę, dzięki której rysy na karoserii znikają pod wpływem promieni słonecznych

Badacze z Korei Południowej opracowali przezroczystą powłokę ochronną, która ulega samoregeneracji w ciągu 30-minutowej ekspozycji na promienie słoneczne. Może być to przełom w przemyśle motoryzacyjnym – dzięki nowym powłokom zarysowania na karoserii będą naprawiać się same.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody technologie chemia warsztat Polskie Radio uroda samochód warsztaty naprawa naprawa samochodu