X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Etnografowie poprawiają hasła w Wikipedii

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 22:22
Siwki wielkanocne, śmiergust czy ścinanie kani. Hasła dotyczące tych ludowych zwyczajów w internetowej encyklopedii - Wikipedii - ulepszyli etnografowie z Państwowego Muzeum Etnograficznego i wikipedyści.
Audio
  • Etnografowie ulepszają hasła w Wikipedii - Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Michał Dydliński (1)
  • Etnografowie ulepszają hasła w Wikipedii - Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Michał Dydliński (2)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Johann Dréo/Flickr

To w ramach projektu "Rok Obrzędowy z Wikipedią", realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska.

Etnografowie, wolontariusze, redaktorzy oraz fotografowie Wikipedii od kilku miesięcy jeździli po Polsce, robiąc zdjęcia, kręcąc filmy i dokumentując ludowe tradycje. Zebrane w ten sposób materiały trafiają do internetowej encyklopedii.

Jak mówi IAR Klara Sielicka-Baryłka z Państwowego Muzeum Etnograficznego, dzięki temu udało się już uzupełnić kilka haseł, takich jak "siwki wielkanocne", "śmiergust", "ścinanie kani" czy "marzanna". Te dwa ostatnie hasła były już wcześniej w Wikipedii, ale w krótkiej formie. Teraz zostały uzupełnione o materiały zebrane w czasie wyjazdów. Rozmówczyni IAR dodaje, że chodzi o to, by artykuły mogły być przydatne nie tylko dla przeciętnego czytelnika, ale też na przykład stanowiły rzetelną pomoc naukową dla uczniów czy studentów.

Dzięki projektowi do haseł dodawane są zdjęcia i filmy, pokazujące ludowe zwyczaje i obrzędy. Multimedia trafiają też do bazy Wikimedia Commons.

Etnografowie i wikipedyści odwiedzili 7 miejscowości w całej Polsce, między innymi Wilamowice, Chobienice i Łączyńską Hutę. Hasła w Wikipedii są stale uzupełniane przez zgromadzoną przez nich dokumentację.
Więcej informacji o projekcie znaleźć można na polskich stronach Wikipedii oraz na stronie internetowej Państwowego Muzeum Etnograficznego - www.ethnomuseum.pl.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: antropologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak