Nauka

Innowacyjny rower z napędem hybrydowym… z drukarki 3D

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 15:11
Bezszprychowy rower z napędem hybrydowym, mechanizmem skręcania za pomocą manetek, w całości wydrukowany w technologii 3D skonstruowali studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Rower wydrukowany na drukarce 3D
Rower wydrukowany na drukarce 3DFoto: PAP

Jak powiedział dr hab. inż. Damian Gąsiorek, profesor Politechniki Śląskiej, rower charakteryzuje się trzema "nietuzinkowymi" rozwiązaniami.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

- Po pierwsze, mamy układ hybrydowy, czyli w momencie, kiedy nie możemy pedałować bądź jedziemy pod górę, włącza nam się układ elektryczny, który zaczyna wspomagać proces jazdy pod górę, bądź też możemy w ogóle jechać na silniku elektrycznym - wskazał.

Drugie nietuzinkowe rozwiązanie to brak szprych, czyli cienkich drutów łączących piastę (środkową część koła rowerowego, która obraca się na osi przymocowanej do ramy) z obręczą. Rower posiada bowiem przeniesienie napędu za pomocą paska na koło zębate, które napędza od środka główną obręcz tylnego koła.

- Trzecią, innowacyjną rzeczą, której nie widzieliśmy, szukając innych rozwiązań rowerów, to jest zastosowanie pewnego mechanizmu skrętu koła jezdnego. Polega to na tym, że za pomocą sterowników znajdujących się przy manetkach kierownicy sterujemy, w którą stronę chcemy skręcać - wyjaśnił Gąsiorek.

Wykonawca projektu magistrant Wojciech Wozowczyk wytłumaczył, że wszystkie części - oprócz paska napędowego - zostały wydrukowane na drukarkach 3D:

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA rower DRUK 3D