Nauka

"Facebook Home" - nowa aplikacja na smartfony. I telefon!

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 14:30
Mark Zuckerberg i jego koledzy proponują coś nowego użytkownikom smartfonów z Androidem. HTC też coś ma...
Facebook Home - nowa aplikacja na smartfony. I telefon
Foto: EPA/Rolf Vennenbernd

Wszyscy spodziewali się telefonu dedykowanego specjalnie najpopularniejszemu serwisowi społecznościowemu świata. Mark Zuckerberg sprawił niespodziankę. Co pokazał?

Polskie Radio śledziło na żywo konferencję.

19:05

Na scenie pojawia się Mark Zuckerberg. - Jak możesz zmienić telefon z Androidem w telefon społecznościowy? - zastanawia się. Jego firma chce nam to umożliwić.

19:07

- Dobry telefon sprzedaje się w kilku milionach egzemplarzy, a nasz serwis to miliard osób. Gdybyśmy zatem zrobili telefon, obsłużylibyśmy tylko kilka procent naszych użytkowników. Nie budujemy więc telefonu - mówi. 

- Dzisiaj będziemy mowili o nowym telefonicznym doświadczeniu. To kilka aplikacji, które możesz zainstalować na swojej komórce - mówi założyciel Facebooka. - Chodzi o stronę startową, która jest sercem każdego smartfona.

Wystarczy mieć smartfona z systemem Android. - W systemie operacyjnym Google'a świetne jest to, że to otwarta platforma. Zrobiliśmy coś na jej podstawie. Coś zupełnie nowego, niekoniecznie związanego z aplikacjami. Nazywamy to „Domem” ("Home") - mówi Zuckerberg.

„Home”, który prezentuje Mark Zuckerberg, to interaktywny ekran domowy zintegrowany z Facebookiem. Pozwala w łatwiejszy sposób radzić sobie z facebookowym kontentem, komentarzami, zaproszeniami i zdjęciami. Aby np. polubić dane zdjęcie, widziane w powiększeniu, wystarczy uderzyć w nie dwa razy.

19:20

Nowa aplikacja pomoże także obługiwać wiadomości. Adam Mosseri, projektant Facebooka, prezentuje, jak przechodzić pomiędzy różnymi aplikacjami i wiadomościami. 

19.30

Jak zainstalować? Wkrótce, 12 kwietnia, jesli posiada się najnowszą aplikację Facebooka na Android, pojawi się opcja aktualizacji, która przekieruje nas do sklepu Google Play. Będzie można wybrać wersję próbną i pełną.

Wersja na tablety pojawi się w ciągu kilku miesięcy.

Także "Home" na smartfony będzie aktualizowany i udoskonalany w ciągu najbliższych miesięcy.

19:36

Teraz czas na prezentację HTC. A jednak! Facebook nie zbudował telefonu, ale ma go HTC. Prezentuje go Peter Chou, szef HTC.

HTC First to telefon, który jest dostosowany do Facebook Home i ma ten system zainstalowany fabrycznie. Będzie dostępny w kolorach białym, czarnym, bladoniebieskim i czerwonym.

Trafi do sprzedaży 12 kwietnia. W USA będzie kosztował 99,99$ (na umowę abonamentową), a zatem niedużo.

19:45

Zuckerberg podsumowuje: - Wkrótce niemal każdy będzie miał smartfona, ale wielu ludzi nie będzie wedziało, co to tradycyjny komputer.

Facebook zatem inwestuje w przyszłość.

(ew)

Zobacz więcej na temat: Facebook technologie