Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Enej

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Enej
Enej, foto: mat. promocyjne

Zespół ENEJ został założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu.) Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej to wesoły kozak podróżujący po świecie. Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu, korzeniach członków zespołu- właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii zespołu. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki, zespołowi coraz bliżej było do obrazu znanego szerokiej publiczności.

Przełomowym okazał się rok 2005 w którym w zespole pojawiła się nowa twarz - Mirosław „Mynio” Ortyński, również osoba pochodzenia ukraińskiego, która to wraz z Piotrem „Lolkiem” Sołoduchą stworzyła niepowtarzalny duet zarówno sceniczny, jak i twórczy. Mniej więcej od tego okresu kształtował się, precyzował styl muzyczny zespołu- niezwykle energetyczna muzyka na pograniczu folku i ska, wzmocniona rockowym brzmieniem oraz niezmiennie ukraińską nutą. Na ten okres historii zespołu przypada również ustalenie instrumentarium, które ulegnie niewielkim zmianom w trakcie dalszego rozwoju.

Kolejną ważną datą był dla zespołu ENEJ rok 2007, wtedy właśnie powstał hymn olsztyńskich juwenaliów- Kortowiady, który zdobył serca studentów pozwalając młodym muzykom zaistnieć na dużej juwenaliowej scenie (co stało się niejako tradycją Kortowiady). Korzystając z rosnącej popularności ENEJ w 2008 roku wydał debiutancką płytę „Ulice”, lecz dopiero kolejna płyta zespołu miała odnieść sukces.

W roku 2010 ENEJ wystąpił z powodzeniem na eliminacjach do XVI Przystanku Woodstock pokonując 700 zespołów i zapewniając sobie występ na dużej scenie jednego z najpiękniejszych festiwali na świecie. W Tym samym roku wydana zostaje płyta „Folkorabel”, która 1 Października 2011 roku doczekała się statusu Złotej Płyty. Na początku roku 2011 zespół ENEJ został zaproszony pod Pałac kultury i Nauki oraz do studia TVP2 gdzie wystąpił z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, właśnie 2011 rok okazał się szczęśliwy dla zespołu, gdyż nie marnując czasu wystartował w programie Must be the Music w telewizji Polsat, gdzie został wyłoniony spośród 10 000 uczestkików, by 7 maja wygrać ów program. Wydarzenie to okazało się momentem przełomowym w historii zespołu. Już dzień po finałowym odcinku większość stacji radiowych w Polsce zaczęła grać utwór „Radio Hello” , który ku radości muzyków zespołu stał się hitem lata 2011 roku podbijając serca polskiej publiczności. Na tym się jednak nie skończyło, zespól nie spoczął na laurach, pojawił się na prestiżowym Heineken Open’air Festival, gdzie został znakomicie odebrany, nastepnie wystąpił na XVII przystanku Woodstock, gdzie odebrał „Złotego bączka” czyli nagrodę za najlepszy koncert festiwalu w roku ubiegłym. Koncert ten został zarejestrowany i wydany 6 grudnia 2011 roku na płycie dvd, co wzbogaca dyskografie zespołu.

Koncertowanie w całej Polsce, jak i poza jej granicami nie przeszkodziło muzykom w pracy nad nowym materiałem muzycznym, na początku 2012 roku ukazał się utwór „Skrzydlate Ręce” zdobywając niemniejszą popularość, niż „Radio Hello”. Właśnie nowy singiel pomógł zespołowi w wygraniu konkursu „Superpremiery 2012” na festiwalu w Opolu, gdzie Enej stanął na jednej scenie z czołówką polskich artystów. Wydanie nowego singla było jednak tylko zapowiedzią płyty, nad którą muzycy pracowali latem 2012 roku. Jako jej przedsmak w październiku ukazał się utwór „Tak smakuje życie” w raz z teledyskiem niejako dokumentującym życie zespołu w trasie. W listopadzie roku 2012 wydana została wyczekiwana przez fanów płyta „Folkhorod”, która niedługo po trafieniu do sklepów pokryła się złotem.

Zwieńczeniem roku 2012 dla zespołu z pewnością były wysokie miejsca na listach przebojów w największych rozgłośniach radiowych. Przełożyło się to na jeszcze większą energię płynącą ze sceny, którą ENEJ miał okazję wyzwolić w trakcie jesienno–zimowej trasy koncertowej, podczas której publiczność wypełniała po brzegi kluby w całej Polsce.

Wiosną i latem 2013 r. zespół zagrał dwa ważne koncerty poza granicami Polski. W marcu w ramach Cooltura Festival ENEJ miał okazję wystąpić w legendarnej sali koncertowej w Londynie - O2 Shepherd’s Bush Empire, co było zarówno wyróżnieniem jak i wielkim przeżyciem. W lipcu natomiast na zaproszenie Polskiej Organizacji Turstycznej zespół zagrał koncert we Włoszech przed rozpoczęciem 70. Tour de Pologne.

W lutym i czerwcu 2013 roku wydane zostały dwa kolejne single z płyty Folkhorod - "Lili" i "Symetryczno-liryczna". Obu towarzyszą klipy zrealizowane przez Mania Studio. Oba podbijały również listy przebojów największych rozgłośni radiowych w Polsce.

Sezon letnich festiwali i plebiscytów roku 2013 także należał do ENEJa. Podczas festiwalu TOPTrendy utwór "Tak smakuje życie" zdobył miano Największego Przeboju Roku. Na festiwalu w Opolu utwór "Skrzydlate ręce" nagrodzony został SuperJedynką w kategorii SuperPrzebój.

Rok 2013 to również powrót (po rocznej przerwie) na festiwal Przystanek Woodstock. To już trzeci występ na tym festiwalu w historii zespołu, ale pierwszy uwieńczony w tak wyjątkowy sposób - odebraniem Platynowej Płyty za album Folkhorod. Krążek ten do dnia dzisiejszego cieszy się wielkim powodzeniem, czego dowodem jest ciągłe utrzymywanie się w notowaniu Oficjalnej Listy Sprzedaży płyt w Polsce.

Obecny skład zespołu:

Piotr (Lolek) Sołoducha - vocal, akordeon

Mirosław (Mynio) Ortyński - gitara basowa, vocal

Paweł (Bolek) Sołoducha - perkusja

Jacek(Jaca) Grygorowicz - gitara elektryczna

Damian (Pinki) Pińkowski - saksofon

Jakub (Czaplay) Czaplejewicz - puzon

Łukasz (Długi) Przyborowski - trąbka