Powstanie Warszawskie

W okupowanej stolicy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2009 07:00
Po tygodniach przygotowań, 26 lipca 1944 roku Jan Nowak, emisariusz Rządu Polskiego w Londynie przybył do okupowanego kraju. Jak wyglądały ostatnie dni i godziny przed powstaniem?
Audio
  • Rozmowa Andrzeja Pomiana z Janem Nowakiem-Jeziorańskim na temat nastrojów panujących wśród żołnierzy AK i ludności cywilnej tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego. (RWE, lipiec 1965)
Niemiecki transporter opancerzony SdKfz 251 zdobyty przez powstańców z VIII zgrupowania Krybar przy alei Na Skarpie od 5. dywizji SS Viking. Transporter został nazwany Szary Wilk i był użyty w ataku na Uniwersytet Warszawski, 14.08.1944. WikipediadpDate 14 August 1944
Niemiecki transporter opancerzony SdKfz 251 zdobyty przez powstańców z VIII zgrupowania "Krybar" przy alei Na Skarpie od 5. dywizji SS 'Viking'. Transporter został nazwany "Szary Wilk" i był użyty w ataku na Uniwersytet Warszawski, 14.08.1944. Wikipedia/dp Date 14 August 1944

Na kilka dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego Jan Nowak-Jeziorański odbył kilkugodzinne spotkanie z wojskowymi i cywilnymi przedstawicielami władz Polskiego Państwa Podziemnego. Złożył relację z nastrojów panujących w Londynie. Z komendantem głównym Armii Krajowej, gen. Tadeuszem Borem-Komorowskim rozmawiał między innymi o możliwości zrzutów alianckich dla Warszawy. Już wtedy – jak wspominał po latach – dyskutowano zażarcie nad sensem wybuchu powstania.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Andrzeja Pomiana z Janem Nowakiem-Jeziorańskim.