X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powstanie Warszawskie

Apokalipsa dzieje się zawsze

03.07.2014 08:00
– Ta poezja wciąż jest niesamowicie świeża. Gdy runęły wieże World Trade Center, od razu przypomniał mi się Gajcy i Baczyński oraz ich wyobraźnia, która silnie aktualizuje się w takich momentach – powiedział historyk kultury dr Paweł Rodak.
Gmach Prudentialu trafiony pociskiem ciężkiego moździerza (28 sierpnia)
Gmach Prudentialu trafiony pociskiem ciężkiego moździerza (28 sierpnia)Foto: wikipedia/dp
Posłuchaj
19'20 Wizje kultury według poetów czasów wojny. (PR, 3.08.2013)
więcej
Audio

Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy i Tadeusz Borowski to twórcy, których Jerzy Kwiatkowski nazwał "poetami spełnionej apokalipsy". Postawa pisarzy pokolenia wojennego w zasadniczy sposób różni się bowiem od "apokalipsy przeczuwanej" obecnej w twórczości przedwojennych katastrofistów. Dr Paweł Rodak z Instytutu Kultury Polskiej UW, autor książki "Wizje kultury pokolenia wojennego", określa artystów tej generacji "poetami apokaliptycznymi".

– Katastrofizm zakłada taką wizję historiozoficzną, w której koniec świata jest nieuchronnie wpisany w porządek historii – tłumaczył. – Wyobraźnia apokaliptyczna jest zaś wyobraźnią, w której ostatecznie okazuje się, że koniec i rozpad świata nie jest sytuacją historyczną, nie jest czymś, co ma nadejść, tylko jest pewną figurą ludzkiego losu – powiedział.

Zdaniem dra Pawła Rodaka potwierdza to najnowsza historia świata, szczególnie zaś zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 r. – Apokalipsa nie musi być czymś, co przychodzi w pewnym porządku historiozoficznym, tylko może się zjawić w każdym momencie. Świat jest zagrożony rozpadem w każdym momencie dlatego, że jest wyłącznie ludzkim tworem. Myślę, że to właśnie jest najgłębszą prawdą pokolenia wojennego – mówił.

I na przekór słynnym słowom Tadeusza Borowskiego - "zostanie po nas złom żelazny / i głuchy, drwiący śmiech pokoleń" - stworzony przez poetów pokolenia wojennego niezwykły zapis uniwersalnego doświadczenia rozpadu świata i kondycji człowieka w tym świecie jest tym, co tej generacji nie pozwoli nigdy zniknąć.

mc