Kultura

"Ida" obsypana nagrodami!

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 23:22
"Ida" Pawła Pawlikowskiego, podczas 27. gali Europejskich Nagród Filmowych w Rydze, zdobyła nagrody w kategoriach: najlepszy film europejski, najlepsza reżyseria oraz najlepszy scenariusz. Obraz uhonorowała również publiczność.
Audio
  • "Ida" podbija Europę (IAR)
  • "Ida" - film o ludziach uwikłanych w historię (Kino Wolność/Trójka)
  • Paweł Pawlikowski w rozmowie z Joanną Sławińską opowiadał o swojej drodze do kina, tworzeniu w Polsce i Wielkiej Brytanii oraz pracy nad filmem "Ida" (Spotkanie z mistrzem/Jedynka)
Główną rolę w filmie Pawła Pawlikowskiego zagrała Agata Trzebuchowska
Główną rolę w filmie Pawła Pawlikowskiego zagrała Agata TrzebuchowskaFoto: mat. promocyjne

- To fantastyczny wieczór dla Polski - powiedział Paweł Pawlikowski, odbierając w sobotę główną nagrodę.
Ekipę "Idy" reprezentowali podczas ceremonii także: autor zdjęć do filmu Łukasz Żal, aktorka Agata Kulesza i producentka Ewa Puszczyńska. Obraz zdobył łącznie cztery nagrody.
"Ida" to film "nowatorski i oryginalny", odwołujący się do europejskiej historii, "opowiadający o mrocznej przeszłości, a zarazem pozostawiający widza wypełnionego światłem" - mówiła, wręczając Pawlikowskiemu nagrodę dla najlepszego reżysera, norweska aktorka Liv Ullmann.

"Ida" - film o ludziach uwikłanych w historię >>>

"Ida" triumfowała również w kategorii najlepszy scenariusz (napisali go wspólnie reżyser oraz Rebecca Lenkiewicz). Ponadto film Pawlikowskiego zdobył przyznaną przez publiczność Nagrodę People's Choice Award.

Na gali wręczenia "europejskich Oscarów" twórców "Idy" oklaskiwała m.in. Agnieszka Holland, która jest przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej (prezydentem EFA jest niemiecki reżyser Wim Wenders).

Reżyser "Idy": jestem stąd, tu mogę robić kino, w które wierzę >>>

Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

"Ida", do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

"Ida" doceniona przez europosłów >>>

Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards) przyznawane są, w różnych kategoriach, od 1988 roku przez Europejską Akademię Filmową (European Film Academy - EFA), która ma siedzibę w Berlinie i zrzesza ok. 3 tys. przedstawicieli filmowej branży, m.in. znanych reżyserów. Prezydentem EFA jest niemiecki reżyser Wim Wenders, a przewodniczącą zarządu Agnieszka Holland. Co drugi rok - w lata nieparzyste - nagrody wręczane są na galach w Berlinie. W latach parzystych ceremonie organizowane są w innych europejskich miastach.

Laureaci Europejskich Nagród Filmowych 2014 w niektórych kategoriach było znani już wcześniej, wyłoniono ich w listopadzie. Znaleźli się wśród nich autorzy zdjęć do "Idy" Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski, uhonorowani Nagrodą Carlo Di Palma dla najlepszego europejskiego operatora.

Ida powalczy o Złoty Glob >>>
(PAP/IAR/Jedynka/Trójka/mk)

Zobacz więcej na temat: FILM Ida kino
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni