Kultura

Czesław Miłosz i serce w Krasnogrudzie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 06:00
Z serwisem milosz.polskieradio.pl odwiedzamy z Państwem w tym tygodniu Krasnogrudę - miejsce gdzie Czesław Miłosz spędził dzieciństwo. Mogą Państwo posłuchać specjalnego reportażu Polskiego Radia, a także przeczytać poświęcone Krasnogrudzie fragmenty najnowszej biografii poety, która nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się dopiero w maju!

Nie łatwo odnaleźć na mapie dwór w Krasnogrudzie, który przed wojną należał do rodziny matki Czesława Miłosza. Usytuowany jest on tuż przy polsko-litewskiej granicy. Nie łatwo tam też dojechać, dom leży ukryty w lesie, samochodem jedzie się często rozmokniętymi, leśnymi drogami.

Krasnogrudę odwiedziła niedawno dziennikarka Dwójki Joanna Szwedowska. W tym tygodniu w naszym serwisie wysłuchać Państwo mogą reportażu z tego miejsca. Dziennikarka spotkała się z ludźmi z Fundacji Pogranicze, którzy w czerwcu otworzą tam Międzynarodowe Centrum Dialogu. 80-letni Czesław Miłosz był bardzo zaangażowany w powstanie centrum. Do Krasnogrudy wracał wielokrotnie.

- Jest taki piękny wiersz Miłosza "Powrót", który jest z Krasnogrudą związany - opowiada Krzysztof Czyżewski z Fundacji Pogranicze. - To nie był taki powrót człowieka, który chce się tylko zwrócić do swoich starych śladów i pamiątek. Był bardzo ciekawy młodych ludzi, którzy tu przybywali, tego co oni chcą tutaj robić. Interesowało go co się rodzi na nowo wśród Litwinów i Polaków, którzy tu przecież razem żyją -dodaje.

W serwisie milosz.polskieradio.pl opowiemy nie tylko o tym, co w najblizszym czasie będzie się  działo w Krasnogrudzie. Na naszej stronie znajdą Państwo fragment pierwszej, jeszcze nieopublikowanej biografii poety, którą zgodziło się nam udostępnić Wydawnictwo Znak. Fragment biografii, który mogą Państwo przeczytać, poświęcony jest nastoletnim, krasnogrudziańskim miłościom poety. Autor biografii Czesława Miłosza - Andrzej Franaszek poleca w naszym serwisie także trzy ważne dla niego utwory Czesława Miłosza.

Już niedługo na stronach serwisu milosz.polskieradio.pl pojawi się także obszerny wywiad z pierwszym biografem Czesława Miłosza.

''

 

 

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni