Kultura

Jąkający się król otrzyma Złoty Glob?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 08:00
To dla hollywoodzkich aktorów ważny egzamin przed Oskarami. Brytyjski film "Jak zostać królem" wydaje się niekwestionowanym faworytem Złotych Globów.
Audio

Melodramat "Jak zostać królem" o jąkającym się brytyjskim monarsze Jerzym VI otrzymał najwięcej nominacji do Złotych Globów. Brytyjska produkcja jest nominowana w siedmiu kategoriach, w tym w kategorii najlepszy film dramatyczny. Obraz opowiada o Jerzym VI, który królem został niespodziewanie po abdykacji brata Edwarda VIII. Główne role grają: Colin Firth jako Jerzy VI i Geoffrey Rush jako terapeuta, który pomógł królowi zwalczyć wadę wymowy. Zobacz zwiastun filmu, który będzie miał polską premierę 28 stycznia. 

Colin Firth dostał też nominację w kategorii najlepsza rola męska. Oprócz niego nominowano Jesse'go Eisenberga za "Social Network" , Jamesa Franco za "127 godzin", Ryana Goslinga za "Blue Valentine" oraz Marka Wahlberga za "Fightera". Wśród aktorek nominowane są: Halle Berry za "Frankie i Alice", Jennifer Lawrence za "Do szpiku kości", Natalie Portman za "Czarnego Łabędzia", Michelle Williams za "Blue Valentine" i Nicole Kidman za "Rabbit Hole":

Szansę na złotą statuetkę mają także filmy: "Fighter" (6 nominacji) oraz "The Social Network" (6 nominacji).

Nominacji dla najlepszego filmu obcojęzycznego nie otrzymał żaden polski film. W tej kategorii wyróżniono: meksykańsko-hiszpański film "Biutiful", francuski "Le Concert", rosyjski film "Koniec Rosji", włoski dramat "Jestem miłością" i duński film "In a Better World".

Złote Globy zostaną wręczone już 16 stycznia podczas uroczystej gali w Los Angeles.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni