Kultura

Malarstwo pomiędzy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 12:38
Natalia Bażowska przestrzeń galerii zmienia w miejsce rozmowy ze zwierzętami i nieznajomymi. I rozmawia malarsko - feerią barw.
Audio
  • Adrian Chorębała o wystawie Pokój do rozmowy ze zwierzętami

W katowickim Rondzie Sztuki 13 lutego otwarto wystawę Natalii Bażowskiej "Pokój do rozmów ze zwierzętami".

Jak opowiada Agnieszce Obszańskiej Adrian Chorębała z Ronda Sztuki:-  Natalia Bażowska jest po pierwsze malarką, po drugie doktorem psychiatrii. Artystka zmienia przestrzeń galerii w obszar naszej świadomości. Maluje zwierzęta i ludzi, nieznajomych. Przedstawione postaci mają pozacierane twarze, najważniejsze jest ich barwne nasycenie - wyjaśnia.

Gość trójkowej audycji "Radiowy Dom Kultury" dodaje, że Natalia Bażowska maluje feerią barw, nasyconymi kolorami. - Kreowane przez nią postaci są jakby przeswietlone, utrwalone przez kamerę na podczerwień. Sposób portretowania twarzy, jaki wybrała artystka, pozwala przyjrzeć się osobom z różnych perspektyw. Bażowska trochę jak Witkacy obnaża ludzkie bebechy - wyjaśnia.

Obrazowana przez artystkę przestrzeń jest niedokońca przyjazna, a raczej należy ją nazwać niepokojącą. - Bażowska obnaża ciemne aspekty ludzkiej psychiki. Zwierzęta, które występują na płótnach malarskich mają być swego rodzaju łącznikiem między nami, a światem, który jest nam nieprzyjazny, obcy - dodaje Chorębała. 

Płótna prezentowane na ekspozycji "Pokój do rozmów ze zwierzętami" to malarstwo pomiędzy realizmem, a bajkowością, stawiające pytania.

Wystawa będzie czynna do 28 lutego.

Aby dowiedzieć się więcej o ekspozycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, w boksie Posłuchaj po prawej stronie. 

(pj)

 www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni