Polskie Radio
Section05
malarstwo

"Portret Ginevry Benci" - rzadki przykład w twórczości Leonarda da Vinci

Leonardo sportretował niewiele osób. Jego modelkami były: Ginevra Benci, Cecilia Gallerani, kobieta o nieznanej tożsamości z portretu zwanego La Belle Ferronnière (jedna z hipotez utożsamia ją z Lucrezią Crivelli, kochanką Ludovica Sforzy, inna z Beatrice d’Este, jego żoną) i Lisa, żona florenckiego kupca Francesco del Giocondo. O swój portret usilnie, jednak bez rezultatu, zabiegała u Leonarda Isabella d’Este, markiza Mantui.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci malarstwo Grażyna Bastek Michał Montowski Florencja Dwójka KULTURA SZTUKA

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Jakimi wizjami i kontekstami operował artysta?

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" to tytuł nowej wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie. Instytucja we współpracy z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, w związku z setną rocznicą urodzin Jerzego Nowosielskiego, przygotowała ekspozycję poświęconą temu wyjątkowemu artyście. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska jerzy nowosielski Zamek Królewski malarstwo SZTUKA

Johan Huizinga. Poważne zabawy i "Jesień średniowiecza"

Należał do uczonych, który potrafili łączyć wielką wiedzę z umiejętnością jej porywającego przekazania. Przedstawił swoją słynną wizję schyłku średniowiecza, w zabawie widział źródło kultury. Johan Huizinga, holenderski historyk i eseista, był również człowiekiem prawym i odważnym, co udowodnił w czasach II wojny.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze renesans Francja Holandia Niderlandy HISTORIA literatura malarstwo filozofia

"Sztuka świętowania" - album pełen ponadczasowych motywów

- Mój cykl polega na innym podejściu do historii sztuki, czyli opowiadania o niej motywami. Pokazuję, że one przewijają się w kolejnych epokach u innych artystów i w różnych stylach. Jednym z nich jest świętowanie, motyw uczty, tańców i maskarad. Chcę przybliżyć obrazy i artystów, którzy po niego sięgali - mówiła w Dwójce Marta Motyl.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo album Jakub Kukla Dwójka Marta Motyl Leonardo da Vinci

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska Gdańsk wystawa malarstwo Jakub Kukla Dwójka KULTURA SZTUKA

Henri Rousseau - "Sen". Egzotyczny raj w niesamowitych barwach

W sercu dżungli, pośród wielkich kwiatów lotosu, naga kobieta leży na kanapie, w pozie, którą trudno nazwać wygodną, a nawet wiarygodną. Przygrywa jej czarnoskóry muzykant, zza gęstwiny liści wyglądają dzikie, a zarazem zaskakująco łagodne zwierzęta - lwy, słoń, małpa, egzotyczne ptaki. Połyskuje pomarańczowy ogon znikającego w trawie węża. Wszyscy zdają się być unieruchomieni i zaczarowani muzyką. Zza drzew błyszczy księżyc w pełni. W tym egzotycznym, sennym raju panują nieznane prawa.  
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Michał Montowski Grażyna Bastek Henri Rousseau Dwójka

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 115. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba TEATR SZTUKA II RP PRL Xawery Dunikowski

Największe wyzwanie artystyczne Timura Karima. Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Malarz Timur Karim wybrał Polskę jako swoją drugą ojczyznę. Mężczyzna urodził się w Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, tam też ukończył liceum plastyczne. Studiował w Instytucie Malarstwa, Rzeźby i Architektury im. Repina w Sankt Petersburgu. Po studiach, w 1998 roku, wyjechał do Polski. Mieszka obecnie w Łańcucie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Monika Chrobak malarstwo pr poleca

Łukasz Gorczyca: Edward Dwurnik był artystą klasy ludowej

- Są artyści, którzy uciekają od rzeczywistości w świat jakiejś czystej kreacji czy formy. Są tacy, którzy tę rzeczywistość komentują, i są tacy - wydaje mi się, że takim był też Dwurnik - którzy są swego rodzaju medium, to znaczy ludźmi, którzy nie patrzą z zewnątrz, nie patrzą ponad, tylko są w środku tego czegoś, tego naszego życia - mówił Łukasz Gorczyca. Fundacja Edwarda Dwurnika wydała właśnie album na temat cyklu "Robotnicy" tego malarza.
Zobacz więcej na temat:  Edward Dwurnik malarstwo album Paweł Siwek PRL robotnicy dzieła sztuki Dwójka Muzeum Sztuki Nowoczesnej