Polskie Radio
Section05

malarstwo

Nie chłopka, ale czerkieska księżniczka. Jakie sekrety skrywa życiorys matki Leonarda da Vinci?

Matka Leonarda da Vinci nie była, jak sądzono, włoską chłopką, lecz czerkieską księżniczką z Kaukazu, porwaną i sprzedaną później jako niewolnica. Takiego odkrycia dokonał włoski badacz, prof. Carlo Vecce. Niedawno ukazała się jego książka zatytułowana "Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci". 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Leonardo da Vinci Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci literatura prof. Carlo Vecce

Dr Łukasz Nawrocki: "Portret młodzieńca" Rafaela to portret idealizowany

- "Portret młodzieńca" jest portretem idealnego człowieka doby renesansu, tzw. uomo ideale. Jest to bardzo daleko posunięta idealizacja pod względem formy, światłocienia, nawiązująca również do rzeźby antycznej - mówił w Dwójce dr Łukasz Nawrocki, autor publikacji zatytułowanej "Rafael Santi. Rekonstrukcje i badania", a także twórca rekonstrukcji obrazów tego włoskiego XVI-wiecznego malarza.
Zobacz więcej na temat:  Rafael Santi Katarzyna Sanocka renesans Włochy KULTURA Dwójka historia sztuki

Berthe Morisot i tajemnica obrączki

Czy młoda malarka miała romans ze swoim nauczycielem, dojrzałym malarzem w średnim wieku? W Paryżu końca XIX wieku nie byłoby to żadną sensacją. No, chyba że chodziłoby o Édouarda Maneta i jego uczennicę Berthe Morisot. Twórca "Śniadania na trawie" i "Olimpii", które wywołały ogromny skandal, nie miał najlepszej opinii, ale czy tym razem skończyło się na błahej miłostce?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Edouard Manet zagadka tajemnica Jarosław Jaworski Trójka

Portret Piłsudskiego pędzla Józefa Mehoffera wraca do Polski. To jeszcze nie wszystko!

- Jeśli chodzi o procesy odzyskiwania dzieł, to potrzebna jest rozwaga, cisza i spokój. Natomiast są oczywiście takie momenty, gdy bardzo głośno trzeba mówić o efektach tych działań. I to jest właśnie taki moment - mówiła minister kultury Hanna Wróblewska podczas konferencji prasowej, na której zeprezentowana dwie odzyskane straty wojenne: "Portret marszałka Józefa Piłsudskiego" Józefa Mehoffera oraz książkę "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" Maksymiliana Goldsteina i Karola Dresdnera.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Wróblewska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dwójka KULTURA Józef Mehoffer Józef Piłsudski Muzeum Historii Polski Biblioteka Narodowa Agata Woźniak

Michał Elwiro Andriolli. Malarz, ilustrator, powstaniec

Należał do grona najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów. Michał Elwiro Andriolli, którego 131. rocznicę śmierci dziś wspominamy, zajmował się jednak nie tylko malarstwem, zasłynął bowiem również jako waleczny patriota, uczestnik powstania styczniowego i twórca tak charakterystycznych dla okolic podwarszawskiego Otwocka "świdermajerów". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA architektura Powstanie Styczniowe Otwock SZTUKA 160. rocznica powstania styczniowego