Polskie Radio
Section05
malarstwo

Podróż sentymentalna

"Szanowni Państwo. Uczestniczycie w widowisku, które rozgrywa się równolegle w kilku, a czasem kilkunastu miejscach. Od was zależy wybór. Każdy jest indywidualnym obserwatorem, każdy porusza się, jakby był niewidzialny (…). Decyzja, jakie fragmenty z życia mieszkańców willi Il Vittoriale ułożą się dla Was – w Waszą historię, zależy wyłącznie od Was".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tamara Łempicka malarstwo SZTUKA Barbara Marcinik Wojciech Dorosz TEATR

Duda-Gracz pokazał Polskę nabrzmiałą, malarską karykaturę nas samych

To było 79 lat temu... Jerzy Duda-Gracz urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. Pełne nazwisko tego wybitnego malarza i rysownika brzmiało Jerzy Dzierżysław Duda vel Gracz. Już w młodości zdecydował używać krótszej formy nazwiska, mniej nabrzmiałej, łatwiejszej do przytaczania. Ukończył Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie, a następnie studia plastyczne na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po otrzymaniu dyplomu w 1968 roku poświęcił się malarstwu i rysunkowi. Jego prace, obrazy z miejsca zyskały uznanie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jerzy Duda-Gracz malarstwo SZTUKA

"Polki". Historia życia Olgi Boznańskiej

- Obraz Dziewczynka z chryzantemami, to ikona sztuki polskiej. Gdy myśli się o Oldze Boznańskiej, to ten obraz pojawia się przed oczami. Z jednej strony obraz dziecka, a z drugiej strony, zapowiedź śmierci - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Bernatowicz, krytyk sztuki, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski piosenka Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Olga Boznańska malarstwo