Polskie Radio
Section05
Katowice

Sąd chciał wydać 4-latkę belgijskiemu ojcu. Interwencja Rzecznika Praw Dziecka wstrzymała decyzję

Dziewczynkę wychowuje w Polsce babcia. Jej ojcem jest pochodzący z Maroka Belg, którego 4-latka prawie w ogóle nie zna. Dziecko kocha babcię i cierpi po nagłej śmierci swojej mamy, Polki. Sąd w Katowicach, zgodnie z postanowieniem belgijskiego sądu, kazał jednak oddać ją ojcu. Interwencja Rzecznika Praw Dziecka doprowadziła do wstrzymania wykonania tego orzeczenia.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka dziecko pomoc rodzice Belgia Katowice sąd społeczeństwo POLSKA

Prezydent Andrzej Duda: wychodzimy z epidemii koronawirusa obronną ręką

- Udało nam się ochronić wiele osób przed koronawirusem, jestem przekonany, że prowadzona przez rząd polityka uratowała życie wielu ludziom - powiedział w piątek w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że wychodzimy z epidemii "w miarę obronną ręką".
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda Koronawirus w Polsce epidemia służba zdrowia Katowice Śląsk wybory prezydenckie 2020 kampania wyborcza POLSKA

Katowice Kultura Natura. Eugeniusz Knapik: mam nadzieję, że uda się wskrzesić ten festiwal

- Tematem tegorocznej edycji miała być "podróż". Mieliśmy udać się na wyprawę po wspaniałych dziełach ostatnich kilkuset lat, ale ta podróż została zatrzymana. Miejmy nadzieję, że to tylko przystanek - mówił pomysłodawca festiwalu Katowice Kultura Natura, który w tym roku został odwołany z powodu pandemii.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka rozmowa muzyka klasyczna Klaudia Baranowska Katowice

Martyna Pastuszka: przejść od pruskiego do francuskiego grania nie jest łatwo

- Pamiętam oczy i uszy muzyków. To jego prowadzenie było jakby innym doborem wyobrażeń. On ma w sobie zwinność - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia o grze Juliana Chovina Martyna Pastuszka, która od roku 2012 jest pierwszym skrzypkiem i dyrektorem artystycznym założonej wraz z menedżerem Arturem Malke {oh!} Orkiestry Historycznej.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Pastuszka koncerty muzyka dawna Katowice Joanna Grotkowska Dwójka rozmowa

Śląskie: uderzenie w mafię śmieciową, są kolejni zatrzymani

Na polecenie prokuratury regionalnej w Katowicach policjanci zatrzymali kolejne trzy osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów. Grupa funkcjonowała od grudnia 2017 roku do kwietnia ubiegłego roku na terenie Zawiercia, Częstochowy, Jastrowa i innych miejscowości w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  CBA policja POLSKA śląskie Katowice