Polskie Radio
Section05
Katowice

Wybuch gazu w Katowicach. Premier Mateusz Morawiecki złożył kondolencje

"Wybuch gazu w Katowicach zabrał niestety ludzkie życie. Ratownicy odnaleźli ciało 68-letniej kobiety. Myślami jestem z rodziną ofiary i ze służbami, które wciąż poszukują ostatniej osoby uwięzionej pod gruzami"- napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Po kilku godzinach ratownicy odnaleźli ciało kolejnej ofiary.
Zobacz więcej na temat:  wybuch gazu wypadek śmierć Katowice POLSKA społeczeństwo

tylko u nas "W akcji bierze udział 70 strażaków i psy ratownicze". Bryg. Kierzkowski o poszukiwaniu ofiar wybuchu w Katowicach

- Współpracujemy z policją. Mamy na miejscu dwa psy ratownicze, około 70 strażaków i 25 samochodów ratowniczych. Działania koncentrują się głównie na tym, aby odgruzować budynek i dotrzeć do osób poszkodowanych, które mogą się jeszcze tam znajdować - podkreślił w Polskim Radiu 24 bryg. Dariusz Kierzkowski, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katowice wybuch gazu

W Katowicach zawalił się budynek. Są poszkodowani, trwa akcja ratunkowa

Co najmniej siedem osób zostało poszkodowanych w wyniku wybuchu w czterokondygnacyjnym budynku przy ul. Bednorza 14 w Katowicach-Szopienicach. Na skutek nagłej eksplozji budynek uległ zawaleniu - poinformowała Aneta Gołębiowska, rzecznik śląskiej PSP. Na miejscu działa 20 zastępów straży pożarnej oraz specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdroju. Obecnie ratownicy z psami poszukują ludzi w ruinach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż pożarna policja wybuch gazu społeczeństwo Katowice

Katastrofa hali w Katowicach. Kolejni bliscy ofiar zawarli ugody ze Skarbem Państwa

71 spośród ponad 100 bliskich ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), którzy w 2020 roku przystąpili do drugiego już pozwu grupowego, zawarło ugody ze Skarbem Państwa - przekazał ich pełnomocnik. Wkrótce minie 17. rocznica tej największej we współczesnych dziejach Polski katastrofy budowlanej. W wyniku zawalenia się dachu hali MTK zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo katastrofa budowlana wypadek regiony Śląsk Katowice wystawa sąd

Źródło wielu dźwięków. W siedzibie NOSPR stanęły nowe organy

W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach stanęły nowe organy. Mierzący 13 metrów wysokości i 5,8 metrów głębokości instrument jest niezwykły z wielu względów, a jego konstrukcja umożliwia organiście wytwarzanie ponad stu głosów. Jest to największy instrument w Polsce oraz jeden z największych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Daniel Wydrych Karolina Rożej organy Katowice muzyka klasyczna

"Więcej teatru!", czyli dla każdego coś ciekawego w Teatrze Śląskim

Statystyki nie są dobre: większość Polaków bywa w teatrze rzadziej niż raz w roku, a 20 procent społeczeństwa nie widziało przedstawienia na żywo, bo potocznie kojarzy je z nudnym szkolnym obowiązkiem. Tymczasem Teatr Śląski w Katowicach rzuca odważne hasło "Więcej teatru!" i zachęca, by właśnie tam spędzać czas.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Katowice spektakl Olga Tokarczuk Katarzyna Cygler Trójka