Polskie Radio
Section05
Katowice

Witold Rowicki - twórca NOSPR z miłości do muzyki uciekł z domu

- Dałem się zaangażować do rozgłośni w Katowicach, dlatego że chciałem dyrygować, chciałem stworzyć orkiestrę. No i ten pęd, aby w życiu zajmować się tylko dyrygowaniem, był tym głównym motorem napędowym, który mnie pchał do czynów dzisiaj niewyobrażalnych - wspominał w audycji Polskiego Radia swoje początki pracy w Polskim Radiu Witold Rowicki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Witold Rowicki Katowice Polskie Radio

Creative Maker i Post Production Supervisor - nowe kierunki na katowickiej ASP

W Katowicach ruszają studia dla osób, które wiążą swoją przyszłość z reklamą i produkcją filmową. Katowicka ASP otwiera nowe kierunki Creative Maker i Post Production Supervisor. - Chcemy uczyć tego, na czym się znamy i to jest dla nas najważniejsze - mówi w Czwórce Mirosław Rusecki, rzecznik ASP Katowice. - Na kreatywności i na produkcji filmowej znamy się dość dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Katowice Akademia Sztuk Pięknych studia podyplomowe FILM agencja reklamowa produkcja filmowa Ewa Puszczyńska netflix

Katowice - Europejskie Miasto Nauki 2024. "Na Śląsku powstaje unikalna kultura techniczna"

- Od końca XX wieku przekształceniu uległ model, który napędzał Śląsk od 150 lat. Z jednej strony kopalnie są zamykane, huty znikają, jak Huta Królewska w Chorzowie, po której nie zostało nic. Jednocześnie Śląsk się zmienia, zadaliśmy sobie pytanie, co nauka i edukacja mogłyby zrobić w tym procesie. Okazało się, że mogą być nowym przemysłem Śląska, tworzą nowe dobra, wszystko, co powstaje wokół świata akademickiego - mówił w Dwójce prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katowice Europejskie Miasto Nauki Jakub Kukla NAUKA Dwójka edukacja Ryszard Koziołek Uniwersytet Śląski w Katowicach

Marin Alsop: praca z NOSPR świetnie się układa

- Czuję, że orkiestra docenia moją obecność, publiczność żywo reaguje, mamy wspaniałe możliwości pojawiania się na radiowej antenie - mówiła w Dwójce Marin Alsop, dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W piątek (9.02) maestra poprowadziła koncert pt. "Latynosi i herosi", który był transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Marin Alsop koncert Łucja Siedlik Dwójka MUZYKA KULTURA Gabriela Montero Katowice dyrygent

Nowe spojrzenie na umiędzynarodowienia nauki. Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce"

Po raz siedemnasty Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" zorganizowała ogólnopolską konferencję na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego - "Studenci zagraniczni w Polsce". Odbędzie się ona 8-9 lutego, a gospodarzem wydarzenia będzie Politechnika Poznańska.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkolnictwo wyższe studenci Poznań Katowice Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Ambitne plany inwestycyjne lotniska w Katowicach. Nowy terminal, parkingi, dworzec autobusowy

Lotnisko Katowice zamierza do 2028 r. zbudować, kosztem ok. 950 mln zł, nowy terminal pasażerski o powierzchni 49 tys. m2, zwiększając łączną powierzchnię do 81 tys. m2 i przepustowość do 8 mln pasażerów - poinformowały władze portu. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza katowickim lotniskiem, zaprezentowało program inwestycyjny Katowice Airport na lata 2024-28 o wartości 1,542 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA port lotniczy Katowice inwestycje infrastruktura lotnictwo

Autostrada A4 Katowice-Kraków. Zarządca drogi: podwyżki opłat za przejazd od 1 kwietnia

Wprowadzenie od 1 kwietnia br. podwyżek opłat za przejazd płatną autostradą A4 Katowice - Kraków zapowiedział 30 stycznia jej koncesjonariusz. Opłaty na każdej bramce mają wynieść po 16 zł dla aut osobowych (dotąd 15 zł) i po 49 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (dotąd 46 zł).
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online drogi autostrady autostrada a4 Kraków małopolskie opłaty Katowice GDDKiA

Budowa nowych wiaduktów nad trasą S86. GDDKiA wybrała wykonawcę

W ciągu półtora roku GDDKiA chce w Katowicach zbudować nowe wiadukty tamtejszej ul. Bohaterów Monte Cassino nad ekspresową trasą S86, która prowadzi w stronę miast Zagłębia Dąbrowskiego. Wykonawcą obiektów, które zastąpią konstrukcje z lat 80. ub. wieku, ma być firma Primost Południe.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców GDDKiA Sosnowiec Katowice drogi kierowcy infrastruktura inwestycje

Lawrence Foster: Enescu to skomplikowany kompozytor

- Sposób pisania Enescu zmusza słuchacza do bycia bardzo uważnym, bo jego muzyka jest bardzo kontrapunktyczna. Nie ma także pulsu rytmicznego jak u jego bliskiego przyjaciela Bartóka, dlatego też Bartók jest dużo bardziej popularny - mówił w Dwójce Lawrence Foster. Maestro poprowadził w czwartkowy wieczór Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Jako solistka wystąpiła niemiecka skrzypaczka Carolin Widmann.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu NOSPR Katowice Lawrence Foster transmisja na żywo Agnieszka Nowok-Zych George Enescu

Premiery teatralne. Co w styczniu będzie można zobaczyć w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach?

W styczniu repertuary teatrów wzbogacą się o nowe przedstawienia. W Teatrze Śląskim w Katowicach Jakub Roszkowski przygotowuje "Don Kichota", w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Jan Klata próbuje "Państwo" Platona, a Krystian Lupa we Wrocławiu pokaże "Balkony - pieśni miłosne"
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska TEATR KULTURA Kraków Wrocław Katowice Jan Klata Agata Duda-Gracz

Katowice Europejskim Miastem Nauki. Nieograniczony dostęp do wiedzy i warsztatów

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 przyznała Katowicom organizacja EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Głównym celem jest zainicjowanie transformacji regionu poprzez naukę oraz zapewnienie mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy. Całoroczny program zbudowano wokół 50 problemów polskiej i światowej nauki, których rozwiązanie ma ogromny wpływ na życie ludzi.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Trójka Katowice Europejskie Miasto Nauki