Kultura

"Nasza klątwa"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 15:24
"Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego była nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy dokument krótkometrażowy
Audio
  • Reżyser "Naszej klątwy" Tomasz Śliwiński: ten film był bardzo osobisty (IAR)
Kadr z filmu Nasza klątwa. Dokument Tomasza Śliwińskiego oraz film Joanna Anety Kopacz mają szansę w Oscarowej rozgrywce
Kadr z filmu "Nasza klątwa". Dokument Tomasza Śliwińskiego oraz film "Joanna" Anety Kopacz mają szansę w Oscarowej rozgrywceFoto: mat. promocyjne

Nominacja w kategorii: Najlepszy dokument krótkometrażowy

Reżyseria: Tomasz Śliwiński

Czytaj więcej o filmie "Nasza klątwa" >>>

Film Tomasza Śliwińskiego opowiada historię samego reżysera i jego rodziny. - Wszystko zaczęło się gdy urodził się Leoś, nasz synek, który cierpi na rzadką chorobę - klątwę Ondyny. Polega ona na tym, że jak Leoś zasypia, to wyłącza oddech i musi być podłączany do respiratora. Film miał być zrobiony dla nas, na początku nie wiedzieliśmy, czy będziemy chcieli go komuś pokazać - tłumaczył w Trójce Tomasz Śliwiński i dodał, dlaczego kręcenie filmu było dla rodziny formą terapii.

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

Film pokazuje, jak ta choroba wpływa na życie rodziny.

- Obraz dokumentuje nasze osobiste przeżycia, ciężkie chwile. Nasze, czyli moje, żony i naszego synka, który urodził się chorobą, którą potocznie nazywa się klątwą Ondyny. Stąd tytuł - tłumaczy Tomasz Śliwiński i dodaje, że początkowo opierał się przed zrobieniem tego dokumentu, gdyż temat wydawał mu się zbyt intymny.

Film zdobył m.in. Grand Prix Publiczności na festiwalu Short Waves oraz wygrał Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Nowe Horyzonty.

jak wyjaśnia reżyser, wyróżnienia są jedynie "kropką nad i", a największą nagrodą jest to, jak publiczność reaguje na jego film.

Trójka, bk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Polskie filmy "Ida", "Joanna" i "Nasza klątwa" nominowane do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 23:59
Cztery oscarowe nominację dla trzech polskich filmów. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek dowiemy się czy polscy filmowcy zdobędą Oscara. Nominowano też polską kostiumograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2015. Wielka duma z nominacji dla polskich filmów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 20:43
Polskie filmy otrzymały cztery nominacje do Oscara. Pod koniec lutego dowiemy się czy polscy filmowcy zdobędą najważniejsze wyróżnienia świata filmu.
rozwiń zwiń