X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Brodski
Section02
Section04
"Wielka elegia dla Johna Donne’a"
00:00
16:31
Section08
Tak zostawia się ślad I tak światy się stwarza
Niekiedy śpiewał wiersze, jak szaman wpadał w trans Josif Brodski recytuje "Martwą naturę", wiersz napisany w 1971 roku. Nagranie pochodzi z 1989 roku z Rotterdamu. więcej
Niekiedy śpiewał wiersze, jak szaman wpadał w trans
Section10
Każdy z nas żyje tylko raz
"Powinnością poety jest próba zeszycia między duszą i ciałem rozerwanych brzegów, gdzie talent będzie igłą, słowo ledwo nicią, a śmierć jest kresem owych krawieckich zabiegów "
Ostatnio dodane
Tomas Venclova o poezji Brodskiego

- Usłyszałem jego wiersze po raz pierwszy w dniu śmierci Borysa Pasternaka, zrobiły na mnie wielkie wrażenie - mówił litewski poeta, eseista i tłumacz. (PR, 18.02.1996)

Był bardzo bezpośredni

- To był człowiek bezustannie zagłębiony w poezję, co nie znaczy, że stronił od życia – mówiła poetka Julia Hartwig w 10. rocznicę śmierci Josifa Brodskiego. (PR, 26.01.2006)

W Wenecji lubił pisać wiersze

- Była jego oknem na świat, z Wenecji lubił przyglądać się światu – powiedział Marek Zagańczyk z "Zeszytów Literackich", gość Doroty Gacek. (PR, 3.07.2008)

Wiemy o nim tyle, co zapisał w wierszach

- Brodski bardzo strzegł swej biografii. Zaznaczył, by po śmierci utajniono jego korespondencję – mówił Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak. (PR, 26.01.2006)

Bliski był mu Norwid

- Brodski był poetą w każdym miejscu i o każdej porze, dlatego - być może - tak wiele oczekiwał od poezji, wierzył w nią - Ryszard Krynicki, poeta i tłumacz. (PR, 26.01.2006)

Klasyk czy poeta absurdu

Audycja o książce Solomona Wołkowa "Świat poety. Rozmowy z Josifem Brodskim" mówią: Tomasz Burek, Piotr Matywiecki oraz Iwona Smolka. (PR, 1.12.2001)

Przed sądem - "darmozjad Brodski"

Co było przestępstwem tego początkującego poety? Audycja Agnieszki Steckiej o twórczości i procesie, jaki władze komunistyczne wytoczyły Brodskiemu. (PR, 17.01.2003)

Być człowiekiem to być poetą

- Najtrwalszą rzeczą w jego poezji jest udźwignięcie zagrożenia, że czas, choroby, śmierć muszą zniszczyć wszystko – mówił poeta Adam Zagajewski. (PR, 26.01.2006)

Nicestwo i bezsens codzienności

- Czemu służy surowa, rygorystyczna forma poezji Josifa Brodskiego? - pytał w rozmowie z Adamem Pomorskim autor audycji Witold Malesa. (PR, 25.05.2000)

Klasyk czy poeta baroku?

- Los i wola to są dwa bieguny, między którymi jest rozpięte całe dzieło Brodskiego - słyszymy w audycji Witolda Malesy z udziałem Adama Pomorskiego. (PR, 24.05.2000)

Kalamburowe rymy

- To jest stały motyw twórczości Brodskiego - mówił Adam Pomorski, podkreślając, że wiersze poety są wielkim wyzwaniem dla każdego tłumacza. (PR, 23.05.2000)

Tortura idiotyzmu

- Bardzo trudno do Brodskiego zastosować pojęcie poeta-dysydent - stwierdził Adam Pomorski, prezes PEN Clubu w rozmowie z Witoldem Malesą. (PR, 22.05.2000)

Poeta, myśliciel, filozof

- Dla mnie poezja Brodskiego to chyba jedyna na świecie poezja, w której zamazuje się granica między filozofią a sztuką - mówił prof. Tadeusz Sławek. (PR, 18.02.1996)

Nigdy się nie skarżył

- Mówił, że człowiek zniewolony obwinia o to co go spotkało innych, natomiast człowiek wolny bierze odpowiedzialność za swój los - słyszymy w audycji. (PR, 26.01.2006)

Dom Brodskiego

Na placu przed jego domem odbywają się różne imprezy poświęcone poezji Brodskiego, spotkania, pokazy filmów – mówi poeta Siergiej Stratanowski. (PR, 15.05.2007)

Section12
Gdzie los mi kazał trafić, tam trafiłem
Obwiniano mnie o wszystko z wyjątkiem pogody

"Człowiek bierze się do układania wierszy z bardzo różnych pobudek: aby podbić serce ukochanej, aby wyrazić swój stosunek do otaczającej go rzeczywistości - obojętne, pejzażu czy państwa; aby utrwalić chwilowy stan ducha, aby pozostawić po sobie - jak mu się wydaje - ślad"
Ostatnio dodane
Wirtuoz słowa

- Witamy drogi Josifie, prosimy, byś czuł się jak u siebie - mówił Artur Międzyrzecki, ówczesny szef PEN Clubu na spotkaniu z poetą w Domu Literatury. (PR, 12.08.1993)

O Rosji i poezji

- Jestem w istocie częścią Rosji, ale i ona jest częścią mnie - powiedział poeta podczas spotkania z polskimi czytelnikami w Katowicach w 1993 roku. (PR, 18.02.1996)

W stronę ironii

Wywiad z Josifem Brodskim przeprowadzony w Belgradzie w 1990 roku. W Polsce został opublikowany na łamach "Życia Warszawy" w opracowaniu Anny Baczewskiej. (4.02.1996)

Brodski i Miłosz w Krakowie

- Obu naszych dostojnych gości łączy nonkonformizm w stosunku do systemu totalitarnego - relacja ze spotkania poetów na Uniwersytecie Jagiellońskim. (PR, 19.10.1990)

Poeta samotności i śmierci

- Mój wybór to próba oddziaływania na rzeczywistość, muszę się liczyć z tym, że przegram, ale jestem gotów podjąć to ryzyko - mówił Josif Brodski. (PR, 28.01.2006)

Section14
"Zastępowałem w klatce dzikie zwierzę"
00:00
04:59
Słowa: Josif Brodski, muzyka i wykonanie: Mieczysław Czyżykiewicz. Fragment koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, 2.06.2013
Section18
Literacka Nagroda Nobla 1987

"Bez Mandelsztama, Cwietajewej, Achmatowej, Frosta, Audena niewiele byłbym wart jako człowiek i jako pisarz: w każdym razie nie stałbym dziś tutaj"
Ostatnio dodane
Miłosz o Brodskim

- W jego twórczości można dostrzec bardzo duży wpływ idei ukształtowanych przez chrześcijaństwo oraz świat grecki i rzymski - mówił polski noblista. (PR, 18.02.1996)

Trudny wywiad z noblistą

Josif Brodski zgodził się na rozmowę o 9 rano, był szalenie zaspany, zły, nie chciał odpowiadać na pytania - wspominała reporterka Ewa Zadrzyńska. (PR, 7.02.2013)

Zamyślenie nad światem

- W jego poezji zafascynował mnie wątek metafizyczny, sięgający w głąb spraw boskich i ludzkich - powiedział poeta, tłumacz Wiktor Woroszylski. (PR, 24.10.1987)

Serwis powstał we współpracy z Muzeum Anny Achmatowej w Sankt Petersburgu.

Polskie Radio S.A. oświadcza, że mimo podjętych starań nie udało się ustalić osób uprawnionych z tytułu praw autorskich do niektórych fotografii opublikowanych w serwisie brodski.polskieradio.pl. Jeżeli wśród prezentowanych przez nas materiałów znalazły się takie, których autorstwo przypisaliśmy niewłaściwie - prosimy o kontakt email: polskieradio@polskieradio.pl