X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura pomaga

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach

13.05.2016 14:34
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach – wsi w gminie Czermin, położonej 7 km na północ od Pleszewa - opiekuje się kilkudziesięcioma niepełnosprawnymi chłopcami. Większość z nich będzie przebywać w ośrodku do końca życia.
DPS  Broniszewice
DPS BroniszewiceFoto: Paweł Siwek

Dom mieści się w XIX-wiecznym pałacu, który jest w złym stanie technicznym. Wszelkie remonty wiążą się z dużymi utrudnieniami i kosztami, ale ale i tak niemożliwe jest jego kompleksowe przystosowanie do potrzeb podopiecznych. Prowadzące placówkę Siostry Dominikanki zbierają więc pieniądze na nowy budynek mieszkalny, który będzie spełniał standardy bezpieczeństwa i zapewni niepełnosprawnym intelektualnie i fizycznie chłopcom odpowiednie warunki do życia i terapii.  

Historia Domu 

Zakład wychowawczy dla chłopców Siostry Dominikanki prowadziły w Broniszewicach od 1926 roku. Zorganizowały tam sierociniec - głównie dla dzieci, które utraciły rodziców podczas I wojny światowej.  

W latach 1939 – 1945 budynek wraz z majątkiem przejął okupant. Wojna spowodowała rozproszenie się dzieci i sióstr. Po zakończeniu działań wojennych w1945 r. Siostry zaczęły wracać do Broniszewic i powoli organizować życie w domu który był bardzo zdewastowany i ograbiony. Początki były więc bardzo skromne ale od początku Siostry podjęły pracę opiekuńczo – wychowawczą. Przybywające dzieci były bardzo zaniedbane i często chore. 

Sierociniec przeznaczony był dla sierot i półsierot w wieku od 3 do 18 lat. Na początku lat 50-tych władze państwowe przejęły majątek na Skarb Państwa. Ze względu na potrzeby prowadzonej placówki opiekuńczo – wychowawczej, Siostry dzierżawiły ziemie od 1950 – 1979 roku, prowadząc jednocześnie starania o odzyskanie przynajmniej części zagarniętych gruntów. 

Na mocy umowy użyczenia zawartej 1 stycznia 1959 roku między Zgromadzeniem, a Zrzeszeniem Katolików „Caritas”  Dom Dziecka  „Caritas” w Broniszewicach został przekształcony w Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci. Zrzeszenie całkowicie finansowało funkcjonowanie zakładu w Broniszewicach, zatrudnione  tam Siostry  Zakonne i  personel  świecki aż do 1990 r. 

Następnie nadzór nad placówką pełniło Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Wojewoda Kaliski. 

W połowie lat dziewięćdziesiątych odbył się kapitalny remont pałacu, którego stan zaczynał zagrażać bezpieczeństwu wychowanków i pracowników oraz mieszkających tam Sióstr. Z kolei budynek gospodarczy przekształcono na cele rehabilitacyjne.  

Pod koniec 2006 roku, po osiągnięciu wymaganych standardów Zgromadzenie Sióstr św. Dominika uzyskało zezwolenie wojewody na prowadzenie Domu Pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, z liczbą miejsc rzeczywistych 56. 

Więcej o historii Domu można znaleźć na stronie: http://broniszewice.dominikanki.pl

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak