W warsztacie płatnerza 615 lat po bitwie pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2025 14:24
W rocznicę jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Europy - bitwy pod Grunwaldem - przyjrzymy się dawnym rzemiosłom i sztukom walki. Sprawdzimy czy płatnerz i czy szermierz mają jeszcze dziś coś do roboty?
2025 rok to 615. rocznica bitwy pod Grunwaldem - stoczonej przez wojska polskie i litewskie z Krzyżakami
2025 rok to 615. rocznica bitwy pod Grunwaldem - stoczonej przez wojska polskie i litewskie z KrzyżakamiFoto: Bogdan Wankowicz/Shutterstock

W średniowieczu płatnerz był kluczowym rzemieślnikiem: wykuwał zbroje dla ludzi i koni, przygotowywał broń i elementy uzbrojenia. Czy dziś ktoś jeszcze potrafi robić to tak, jak przed wiekami? O pracy współczesnego płatnerza, jego pasji i wyzwaniach opowie nam Michał Kopczyński - płatnerz-samouk. Zajrzymy do jego warsztatu i sprawdzimy czy w XXI wieku ma dużo pracy. 

W drugiej godzinie audycji nie odskoczymy zbyt daleko od bitewnego pola pod Grunwaldem. Od bitwy minęło już co prawda 615 lat, ale jak się okazuje wciąż toczą się walki na miecze. Gościem Czwórki będzie Antoni Olbrychski - mistrz świata w szermierce historycznej i numer jeden światowego rankingu w mieczach długich. Opowie o swojej drodze do mistrzostwa, o tym, jak rekonstruuje się walki bronią białą i czego uczą nas dawne traktaty szermiercze. Dowiemy się też, jak studiowanie historii walki pozwala lepiej zrozumieć życie i mentalność ludzi średniowiecza.

***

Na audycję z cyklu "Science zone" we wtorek (15.07) o 12.00 zaprasza Weronika Puszkar

pj

Czytaj także

Czy młodzi o stanie wojennym myślą, jak o bitwie pod Grunwaldem?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 18:00
Dziś obchodzimy 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Czy młodzi ludzie jeszcze pamiętają, co się wydarzyło 13 grudnia 1981 roku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietypowy rodzaj rzemiosła - Monika Kalla o grawerowaniu i zdobieniu noży

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2025 17:21
Monika Kalla zajmuje się rzadko stosowaną gałęzią sztuki - ozdabia noże. Jest jedną z niewielu kobiet w Polsce, która zajmuje się grawerunkiem artystycznym noży, a jej dzieła zamawiane są przez ludzi z całego świata. W "Popołudniówie" opowiedziała, w jaki sposób została rzemieślniczką i jak długo czeka się na własnoręcznie grawerowany nóż.
rozwiń zwiń