EURO 2016

Euro 2016: Cristiano Ronaldo zawiódł, Islandia pisze historię

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 23:38
Portugalia sensacyjnie zremisowała z debiutującą na wielkiej imprezie Islandią 1:1 w drugim meczu grupy F Euro 2016.
  • Lesław Ćmikiewicz - były reprezentant Polski i trener - cieszył się z tego wyniku na antenie Programu 1 Polskiego Radia (PR1)
  • "Islandczycy zostali nagrodzeni za odwagę” - mówi Majdan (IAR)
  • Marek Solecki z radiowej Jedynki o szczegółach meczu Portugalia - Islandia (IAR)
Cristiano Ronaldo nie dał rady wpisać się na listę strzelców w meczu z Islandią
Cristiano Ronaldo nie dał rady wpisać się na listę strzelców w meczu z IslandiąFoto: PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Niekwestionowany lider reprezentacji Portugalii Cristiano Ronaldo rozegrał 127. spotkanie w drużynie narodowej, wyrównując rekord wszech czasów tego kraju należący do Luisa Figo. Zdobył 58 bramek, w tym przynajmniej po jednej na trzech poprzednich turniejach o mistrzostwo Starego Kontynentu. Jeśli trafi także w tym roku, zostanie pierwszym w historii Euro piłkarzem, który trafiał do siatki w czterech edycjach. W tej samej sytuacji jest Szwed Zlatan Ibrahimović.

Na ten rekord Portugalczyk będzie musiał jednak jeszcze zaczekać. We wtorek miał kilka okazji, ale świetnie spisywał się bramkarz rywali Hannes Halldorsson. Napastnika Realu Madryt "wyręczył" jednak Nani, który w 31. minucie wykorzystał dośrodkowanie po ziemi Andre Gomesa z prawego skrzydła. Były gracz Manchesteru United, obecnie Fenerbahce Stambuł, pokonał Halldorssona precyzyjnym strzałem przy słupku. Był to 600. gol w historii mistrzostw Europy.

Debiutujący na Euro Islandczycy nie byli jednak bezradni. W niektórych fragmentach meczu grali z doświadczonym rywalem jak równy z równym, a niedługo po pierwszym gwizdku nawet śmielej zaatakowali. Kolega Łukasza Fabiańskiego ze Swansea City Gylfi Sigurdsson w trzeciej minucie wdarł się z lewego skrzydła w pole karne Portugalczyków i oddał pierwszy celny strzał tego meczu. 26-letni pomocnik trafił jednak prosto w ręce Rui Patricio. Ten odbił piłkę z powrotem w stronę Sigurdssona, ale druga próba zawodnika "Łabędzi", mimo że celna, była już nieudana - bramkarz z łatwością wyłapał to uderzenie.

Zawodnicy z zamieszkanej przez ok. 330 tysięcy osób wyspy doprowadzili do wyrównania w 50. minucie po precyzyjnym dośrodkowaniu Arona Gunnarssona z prawej strony boiska i wykończeniu akcji z pierwszej piłki przez Birkira Bjarnasona. Piłkarze i kibice Islandii cieszyli się z pierwszego gola, a 40 minut później także z pierwszego punktu tego kraju na Euro.

W drugim meczu grupy F Węgry pokonały Austrię 2:0.

Grupa F: Portugalia - Islandia 1:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Nani (31), 1:1 Birkir Bjarnason (50).

Żółta kartka - Islandia: Birkir Bjarnason, Alfred Finnbogason.

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów: 38 742.

Portugalia: Rui Patricio - Raphael Guerreiro, Pepe, Ricardo Carvalho, Vieirinha - Andre Gomes (84. Eder), Danilo, Joao Moutinho (71. Renato Sanches), Joao Mario (76. Ricardo Quaresma) - Cristiano Ronaldo, Nani.

Islandia: Hannes Halldorsson - Birkir Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Kari Arnason, Ari Skulason - Johann Gudmundsson (90. Elmar Bjarnason), Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason - Kolbeinn Sigthorsson (81. Alfred Finnbogason), Jon Dadi Boedvarsson.

ps

aby dodać komentarz
brak

Austria przegrała z Węgrami 0:2 na inaugurację zmagań w grupie F. Nikt się chyba nie spodziewał tak dobrej gry typowanych na grupowych outsiderów Węgrów, tymczasem Balazs Dzsudzsak wraz z kolegami zadziwili całą piłkarską Europę.
Węgry wygrywają z Austrią
Węgry wygrywają z AustriąFoto: EPA/VASSIL DONEV

Wielu ekspertów przed turniejem to właśnie w zespole Austrii upatrywało jednego z kandydatów do miana niespodzianki turnieju. Mocny, wyrównany i głodny sukcesów zespół przystępował do starcia z Węgrami z dużymi aspiracjami. Austriacy w eliminacjach do Euro nie przegrali meczu, a powszechnie wiadomo, że dobry start na początku Euro może zdeterminować dobrą postawę w dalszych fazach turnieju.

Dla Węgrów zaś mistrzostwa są przede wszystkim nagrodą za dzielna walkę w eliminacyjnych barażach.

- To cud, że w ogóle się zakwalifikowaliśmy. Pokazaliśmy dobry futbol w barażach, zasługujemy na to, żeby grać we Francji, damy z siebie wszystko - powiedział sam selekcjoner Węgrów, Berd Storck.

Inauguracja zmagań w grupie F była pierwszym meczem Austrii z Węgrami na dużej imprezie od mundialu w 1934 roku. Wówczas, zespół Austriaków wygrał 2:1.

Od początku mocno ruszyli Austriacy. Już w 30. sekundzie meczu, po wywalczeniu piłki w środku pola z dystansu w słupek huknął David Alaba. Gracz Bayernu zresztą od początku brał na siebie ciężar gry, a w 9. minucie znów znalazł się w świetnej sytuacji, po dobrym dograniu Marko Arnautovicia - tym razem na posterunku był Gabor Kiraly.

Węgrzy jednak z biegiem czasu zaczęli coraz śmielej odpowiadać i pod koniec pierwszego kwadransa kilka razy zawędrowali pod pole karne Austriaków, zawiązując akcje szybką wymianą podań.

Dopiero w 34. miuncie po raz pierwszy poważnie przetestowany został bramkarz Węgrów, kiedy to z szesnastego metra z powietrza uderzał Zlatko Junuzović. Mocny strzał został jednak sparowany przez doświadczonego golkipera na rzut rożny.

W 40. minucie powinno być 1:0 dla Austriaków, ale po świetnej kontrze fatalnie uciął się Martin Harnik. W odpowiedzi wspaniałą okazję na prawym skrzydle zmarnował Balazs Dzsudzsak - jego strzał nieznacznie minął długi słupek bramki Roberta Almera.

Pierwsza połowa upłynęła pod znakiem walki i niedokładności, mimo kilku dobrych momentów z obu stron, składnych akcji mieliśmy jak na lekarstwo. Można było odnieść wrażenie, że obie ekipy nie chcą przesadnie ryzykować. Umiarkowany pressing ze strony Austriaków, dobrze zorganizowana obrona Węgrów – do przerwy mecz z gatunku tych "dla koneserów”.

Od początku drugiej połowy podkręcili tempo Austriacy, którzy ruszyli odważnie na bramkę Kiraly’ego, ale znów brakowało dokładności. W odpowiedzi z trzydziestego metra mocnym strzałem popisał się Dzsudzsak, ale bomba Węgra została sparowana przez bramkarza Austriaków.

Kiedy gra trochę się uspokoiła, w 61. Minucie po świetnej klepce z Kleinheislerem sam na sam z Almerem wyszedł Adam Szalai, który płaskim strzałem dał prowadzenie swojej drużynie. Napastnik Hoffenheim zasłużył zresztą na tę bramkę jak mało kto, gdyż w większości sytuacji w pojedynkę musiał radzić sobie z obrońcami rywali, bardzo często wychodząc z zresztą nich zwycięsko.

Na domiar złego dla Austriaków, w 65. minucie z boiska wyleciał po drugiej żółtej kartce Aleksandar Dragović. Od tego momentu gra zdecydowanie się otworzyła. Węgrzy chcieli pójść za ciosem i przejęli inicjatywę, a Austriacy siłą rzeczy musieli skupić się na kontratakach. Przedmeczowi faworyci dopiero w samej końcówce zdołali zepchnąć rywali do obrony, ale to szybko się zemściło.

Dzieła zniszczenia dokonał w 87. minucie Zoltan Stieber, który po szybkiej kontrze stanął oko w oko z Almerem i pięknym lobem ustalił wynik meczu na 2:0.

Węgrzy sprawili sporą niespodziankę, ale trudno mówić tutaj o przypadku. Dobra organizacja w obronie, świadomość taktyczna zawodników drugiej linii, przytomne wyjście spod pressingu. Szczególnie podobał się Laszlo Kleinheisler, a także Adam Szalai.

Z drugiej strony jednak Austriacy pretensje mogą mieć tylko i wyłącznie do siebie. Faworyt tego meczu nie zagrał jak na faworyta przystało. Dużo niedokładności, brak zrozumienia pomiędzy zawodnikami przednich formacji, liderzy nie pokazali na co ich stać. Alaba był dobry tylko w pierwszej połowie, Christian Fuchs nie zaliczył ani jednej oskrzydlającej akcji, Junuzović do momentu kontuzji w zasadzie niewidoczny, Arnautović przegrywał niemal każdy pojedynek.

Podopieczni trenera Kollera znaleźli się zatem w bardzo trudnej sytuacji, bo przed nimi jeszcze mecz z faworytem grupy, Portugalią. Jeżeli chcą się jeszcze liczyć w turnieju, będą musieli wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, bo z taką grą, jak z Węgrami, nie mają we Francji czego szukać.