EURO 2016

Euro 2016: Walia drugim ćwierćfinalistą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 20:53
Walia to druga obok Polski drużyna, która zapewniła sobie awans do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Europy. Gareth Bale i spółka w brytyjskich "derbach" pokonali Irlandię Północną 1:0.
  • Relacja Tadeusza Musioła z meczu Walia - Irlandia Północna (IAR)
Gareth Bale walnie przyczynił się do awansu Walijczyków do ćwierćfinału
Gareth Bale walnie przyczynił się do awansu Walijczyków do ćwierćfinałuFoto: EPA/GEORGI LICOVSKI

Walia oraz Irlandia Północna to debiutanci w piłkarskich mistrzostwach Europy. W ćwierćfinale zagrają Walijczycy, którzy w meczu 1/8 finału wygrali 1:0. Zwycięstwo dało im samobójcze trafienie Garetha McAuleya w 75. minucie.

Ciekawsze fragmenty spotkania można praktycznie zliczyć na palcach jednej ręki. Gra głównie toczyła się w środkowej strefie boiska. W pierwszej połowie drużyna Irlandii Północnej dwukrotnie zmusiła do interwencji Wayne'a Hennesseya. W 10. minucie strzelał Stuart Dallas, a w 22. Jamie Ward.

Po przerwie natomiast inicjatywa zdecydowanie należała do Walijczyków. W 53. minucie niecelnie uderzał głową z jedenastu metrów Sam Vokes, a w 58. wymagającym wysiłku bramkarza Michaela McGoverna strzałem z rzutu wolnego popisał się Gareth Bale.

To właśnie skrzydłowy Realu Madryt, który w fazie grupowej zdobył trzy gole, przyczynił się do samobójczej bramki McAuleya. Bale mocno dośrodkował w pole karne, a 36-letni obrońca wślizgiem skierował piłkę do własnej siatki.

O awans do najlepszej czwórki Walia zagra ze zwycięzcą meczu Węgry - Belgia, który w niedzielę odbędzie się w Tuluzie. Irlandia Północna była rywalem grupowym biało-czerwonych. Po golu Arkadiusza Milika Polacy wygrali 1:0.

Walia - Irlandia Północna 1:0 (0:0)

Bramka: 1:0 Gareth McAuley (75-sam.)

Walia: Wayne Hennessey - Chris Gunter, James Chester, Ashley Williams, Ben Davies, Neil Taylor - Joe Allen, Joe Ledley (63. Jonathan Williams), Aaron Ramsey - Gareth Bale, Sam Vokes (55. Hal Robson-Kanu)

Irlandia Płn.: Michael McGovern - Aaron Hughes, Gareth McAuley (84. Josh Magennis), Craig Cathcart, Jonny Evans - Jamie Ward (69. Conor Washington), Corry Evans, Steven Davis, Oliver Norwood (79. Niall McGinn), Stuart Dallas - Kyle Lafferty