Euro 2016: starcia kiboli z policją przed meczem Polska - Portugalia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 19:15
W Marsylii doszło do starć polskich kibiców z policją. To właśnie w tym mieście na Stade Velodrome Polska gra dziś w ćwierćfinale Euro 2016 z Portugalią.
  • Natalia Żyto - Polscy kibice czekają na mecz z Portugalią (IAR)
  • Marcin Nowak (PolskieRadio.pl) o mocnych stronach Portugalczyków przed meczem z Polską (IAR)
  • Marcin Nowak (PolskieRadio.pl) o mocnych stronach Polaków przed meczem z Portugalią (IAR)
  • Kamil Szwarbuła - zapowiedź meczu Polska - Portugalia (IAR)
Francuska policja interweniuje w Marsylii
Francuska policja interweniuje w MarsyliiFoto: EPA/PETER POWELL

Zajścia polskich kibiców z policją zostały uwiecznione na wideo i opublikowane na jednym z portali społecznościowych. Na filmie widać uciekających przed funkcjonariuszami fanów biało-czerwonych. Wszystko wskazuje na to, że służby porządkowe użyły gazu łzawiącego. Sytuacja została szybko opanowana.

Z opisu wideo wynika, że do burd doszło na Avenue du Prado - w jednej z dzielnic biznesowych Marsylii. To bardzo blisko stadionu, gdzie rozegrany zostanie ćwierćfinał piłkarskich mistrzostw Europy.

To nie pierwszy tego typu incydent z udziałem polskich kibiców. Pięciu fanów biało-czerwonych zostało skazanych na kary od ośmiu do 12 miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia. Mieli oni uczestniczyć w bójkach w Marsylii przed meczem grupowym Euro 2016 Polski z Ukrainą w dniu 21 czerwca. Wówczas także do akcji wkroczyła policja, która użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Czytaj dalej
Pięciu kibiców skazanych na więzienie za bójki w Marsylii

Mecz biało-czerwonych z Ukrainą był traktowany jako spotkanie podwyższonego ryzyka. Bezpieczeństwa strzegło tysiąc policjantów i żandarmów. W starciach nie uczestniczyli jednak kibice z Ukrainy. Zwarły się ze sobą zwaśnione grupy kibiców drużyn Ekstraklasy.

Mecz Polska - Portugalia rozpoczął się na Stade Velodrome w Marsyli o godzinie 21. Ponad połowa kibiców na tym obiekcie jest zajęta przez Polaków. Zwycięzca tego spotkania zmierzy się w półfinale z Belgią lub z Walią. W pozostałych ćwierćfinałach Niemcy zagrają z Włochami, a sensacyjny pogromca Anglii Islandia - z reprezentacją gospodarzy.

man, PolskieRadio.pl, Twitter

aby dodać komentarz
brak

Reprezentacja Polski przegrała z Portugalią po rzutach karnych i nie awansowała do półfinału Euro 2016. Mimo to biało-czerwoni mogą wracać do domu z podniesioną głową.
Polacy po porażce w rzutach karnych z Portugalią
Polacy po porażce w rzutach karnych z PortugaliąFoto: EPA/TOLGA BOZOGLU
54'48 Studio Euro 2016 w Trójce - pierwsza połowa meczu Polska - Portugalia (PR3)
57'15 Studio Euro 2016 w Jedynce - pierwsza połowa meczu Polska - Portugalia (PR1)
47'44 Studio Euro 2016 w Trójce - dogrywka i rzuty karne w meczu Polska - Portugalia (PR3)
34'25 Studio Euro 2016 w Jedynce - dogrywka w meczu Polska - Portugalia (PR1)
49'39 Studio Euro 2016 w Trójce - zapowiedź meczu Polska - Portugalia (PR3)
49'15 Studio Euro 2016 w Jedynce - druga połowa meczu Polska - Portugalia (PR1)
51'57 Studio Euro 2016 w Trójce - druga połowa meczu Polska - Portugalia (PR3)
więcej

Zapraszamy na posłuchania relacji ze spotkania Polska - Portugalia w Polskim Radiu. Na antenie radiowej Jedynki mecz komentowali Andrzej Janisz i Marek Solecki, a na antenie radiowej Trójki Michał Gąsiorowski i Adam Malecki.

Polacy stali przed olbrzymią szansą na sukces, który z całą pewnością trzeba nazwać historycznym. Nie tylko ze względu na to, że nigdy wcześniej nie zdarzyło nam się zajść na mistrzostwach Europy tak daleko. Chodzi o nowy rozdział, który został otwarty w polskiej piłce przez Adama Nawałkę i jego podopiecznych. Mamy drużynę, która jest w stanie grać z najlepszymi. I to grać bez żadnych kompleksów. Po długich latach niepowodzeń wreszcie udało się zbudować taką reprezentację, która przynosi prawdziwą dumę.

I, paradoksalnie, bo nie udało się pokonać Portugalii, wszystko to zostało potwierdzone. Do meczu z zespołem prowadzonym przez Cristiano Ronaldo wyniki we Francji były budujące, ale przypadku nie było w tym żadnego. Ciężka praca, odbudowa wizerunku i widoczna gołym okiem zmiana w mentalności piłkarzy - da się zauważyć, że biało-czerwoni dojrzeli do sukcesów, nie boją się presji i są w stanie udźwignąć na swoich barkach ciężar odpowiedzialności.

Przede wszystkim jednak mamy drużynę, w której między zawodnikami jest chemia, w której każdy bez wahania skoczy za drugim w ogień. To właśnie jest rzeczą, która zasługuje na największe uznanie.

Mecz z Portugalią rozpoczął się znakomicie, bo już w 2. minucie do siatki trafił ten, na którego gole tak czekaliśmy - Robert Lewandowski. Wybuch radości, euforia - to wszystko było czuć nie tylko na Stade Velodrome, ale wszędzie, gdzie to spotkanie oglądali Polacy. Rywal nie był tak silną drużyną jak przed laty, ale wciąż była to światowa czołówka, do której my dopiero aspirujemy.

Graliśmy dobrze, mieliśmy swoje okazje, ale w 33. minucie jeden błysk rodzącego się geniuszu zadecydował o tym, że nie udało się utrzymać prowadzenia. Renato Sanches już niedługo prawdopodobnie będzie wymieniany wśród najwiekszych futbolowych gwiazd. Jego uderzenie z 33. minuty dało remis, ale nie podłamało Polaków. Wymiana ciosów, mordercza walka i mecz na wyniszczenie - to dostaliśmy w drugiej połowie. Bez wielu czystych sytuacji, ale z heroicznym wysiłkiem z obu stron.

Dogrywka była próba charakteru, którą wytrzymały obie strony. Przy potwornym zmęczeniu biało-czerwoni szukali szansy w tym, by dojść do rzutów karnych. Tutaj jednak bezbłędni okazali się Portugalczycy.

Z jedenastu metrów nie trafił ten, który dotychczas nie zawodził na tym turnieju - Jakub Błaszczykowski. Jeden błąd, świetna interwencja Rui Patricio i nagle było po wszystkim. Nikt jednak nie może mieć pretensji, bo Polak dał kibicom podczas naszej gry we Francji przynajmniej kilka kapitalnych momentów. W żadnym razie nie zasłużył na to, by być nazywany antybohaterem, bo wszyscy, którzy zostawili w tych 5 meczach zdrowie i serce na boisku, zasługują na najwyższe uznanie.

Wracamy pokonani, ale byliśmy o włos od tego, by znaleźć się w strefie medalowej, wśród 4 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Nic nie zmienia tego, że na tym turnieju pokazaliśmy bardzo dobrą grę. Właściwie nie przegraliśmy meczu, ale taka momentami jest przecież piłka. Brutalna i bezlitosna, szczególnie w przypadku rzutów karnych.

Tym razem taka była dla nas. Napisaliśmy jednak nowy, bardzo ważny rozdział w historii naszego futbolu. I trzeba liczyć na to, to nie nasze ostatnie słowa.

Polska - Portugalia 1:1 (1:1, 1:1), karne 3-5.

Bramki: 1:0 Robert Lewandowski (2), 1:1 Renato Sanches (33).

Żółta kartka - Polska: Artur Jędrzejczyk, Kamil Glik, Bartosz Kapustka. Portugalia: Adrien Silva, William Carvalho.

Sędzia: Felix Brych (Niemcy). Widzów 62 940.

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (98. Tomasz Jodłowiec), Kamil Grosicki (82. Bartosz Kapustka) - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski.

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, William Carvalho (96. Danilo), Jose Fonte, Eliseu - Joao Mario (80. Ricardo Quaresma), Renato Sanches, Adrien Silva (74. Joao Moutinho) - Nani, Cristiano Ronaldo.

Relacja na żywo:

Przegraliśmy wojnę nerwów. Okazaliśmy się gorsi w najważniejszym, kluczowym momencie. To nie zmienia faktu, że jesteśmy dumni z piłkarzy Adama Nawałki. Euro 2016 kończy się dla naszego zespołu. W sposób najgorszy z możliwych, bo zadecydował jeden rzut karny. Tylko jeden i aż jeden. Dziękujemy za wysiłek i wspaniałe chwile na wielkiej imprezie.

Polska - Portugalia 3:5 - Fabiański bez szans, Quaresma rozstrzygnął losy tego, komu przypadnie w udziele półfinał. To koniec naszej gry na Euro 2016.

Polska - Portugalia 3:4 - Błaszczykowski nie trafia... Patricio pięknie broni.

Polska - Portugalia 3:4 - Nani także pewnie. Jak na razie wszyscy są bezbłędni.

Polska - Portugalia 3:3 - Glik! Bez pudła.

Polska - Portugalia 2:3 - Moutinho także trafia, wszyscy Portugalczycy w ten sam róg.

Polska - Portugalia 2:2 - Milik nie zawodzi.

Polska - Portugalia 1:2 - Renato Sanches uderza pewnie w swój lewy róg.

Polska - Portugalia 1:1 - Robert Lewandowski wyrównuje.

Polska - Portugalia 0:1 - Cristiano Ronaldo pewnie trafia.

121 min. - Rzuty karne. Kto wytrzyma wojnę nerwów?

120 min. - Strzał Łukasza Piszczka, ale wysoko nad bramką. Nie wymagaliśmy niczego innego w tym momencie.

118 min. - Potworne zmęczenie, Jakub Błaszczykowski ledwo był w stanie utrzymać się na nogach. Chwilę wcześniej posłał dobrą centrę, ale Pepe był na posterunku. Doping kibiców robi wrażenie, zmuszają biało-czerwonych do jeszcze jednego wysiłku.

117 min. - Portugalia przesuwa się wyżej, stara się zamknąć naszych piłkarzy, ale jesteśmy dobrze ustawieni. Piłka nie dochodzi do Quaresmy.

115 min. - Mieliśmy akcję w polu karnym, Kapustka próbował wrzucić piłkę w pole karne, ale nie "dokręcił" piłki.

114 min. - Oba zespoły są piekielnie zmęczone, przeciwnicy odpuszczają pressing, nie ma już na to siły. Czy kogoś stać na ostatni atak, ostatni zryw?

112 min. - Rzut rożny w wykonaniu Portugalczyków, zażegnujemy niebezpieczeństwo.

111 min. - Koniec zamieszania, piłka wraca do Polaków.

110 min. - Na boisku wpada "kibic", który momentalnie zostaje zatrzymany przez ochronę. Inna sprawa, że nie powinien w ogóle dostać się na murawę.

109 min. - Nie wykorzystaliśmy rzutu rożnego, po chwili było blisko kontry, ale rywale nie doszli do piłki.

107 min. - Znów mądra gra Krychowiaka, pozwolił rywalowi się sfaulować, zyskał kilka cennych sekund.

106 min. - Krótka przerwa, wracamy do gry. Ostatki sił, ale trzeba dać jeszcze trochę z siebie. Charakteru nam nie brakuje, to wiemy na pewno.

105 min. - Koniec pierwszej części dogrywki. 15 minut dzieli nas od serii rzutów karnych.

104 min. - Robert Lewandowski po raz kolejny walczy, ale tym razem nie udało się wywalczyć nawet rzutu z autu. Niesamowity wysiłek Polaków.

102 min. - Groźna sytuacja, ale nikt nie wszedł w pole karne i nie przeciął piłki, która przeszła wzdłuż bramki. Czekaliśmy, żeby ktoś zamknął akcję, ale nie było tam nikogo. Po chwili tracimy piłkę.

100 min. - Arek Milik uderza zza pola karnego, ale niecelnie. To była szansa na gola, który mógłby rozstrzygnąć losy meczu.

99 min. - Bronimy się praktycznie całą drużyną. Jak na razie skutecznie.

98 min. - Tomasz Jodłowiec na boisku, schodzi Mączyński.

96 min. - Portugalczykom brakuje dokładności, zmęczenie dochodzi do głosu. Kolejna niecelna wrzutka nie zagraża naszej bramce.

Na uspokojenie:

95 min. - Cristiano Ronaldo przyjmuje piłkę, ale Krychowiak znów zdążył. Świetny mecz naszego pomocnika.

93 min. - Świetna interwencja Michała Pazdana, nabił rywala i zaczynamy od bramki. Wychodzimy z groźną kontrą, ale ostatnie podanie zbyt mocne.

92 min. - Wrzutka w pole karne, było groźnie, ale udaje nam się wybić piłkę z naszej szesnastki. Portugalczycy przejęli inicjatywę, przypomina się mecz ze Szwajcarią.

91 min. - Zaczynamy dogrywkę.

90+3 min. - Doliczony czas gry dobiega końca. Będziemy mieć dogrywkę. Kolejny dreszczowiec staje się faktem. Kto zostawił więcej sił?

Sztab medyczny ma ręce pełne roboty:

90+2 min. - Taktyczny faul Williama Carvalho, jest żółta kartka. Mamy stały fragment gry.

90 min. - Tak skiksował Cristiano Ronaldo. Niewykorzystane sytuacje się mszczą? Oby. Będziemy grać 3 minuty dłużej.

89 min. - Żółta kartka dla Kapustki za wcześniejsze brzydkie wejście.

86 min. - Niesamowita okazja Ronaldo, nie było spalonego, ale gwiazda nie trafia w piłkę. Bardzo poważny sygnał ostrzegawczy dla naszej obrony. Chwila dekoncentracji mogła poważnie się zemścić.

84 min. - Dośrodkowanie Portugalczyków po raz kolejny trafia w ręce Fabiańskiego. Golkiper Swansea nie miał dzisiaj zbyt wielu interwencji. Przy bramce nie mógł nic zrobić.

82 min. - Grosicki schodzi, na boisku Kapustka. Liczymy na jego błysk.

81 min.  - Przejęcie Pepe, który podaje do Ronaldo, ale piłkę przecina Jędrzejczyk. Było blisko bramki samobójczej, ale piłka minęła słupek. Serce zabiło mocniej, ale na szczęście nic się nie stało.

80 min. - Druga zmiana w drużynie Fernando Santosa. Wchodzi Quaresma, zupełnie nieobliczalny i bajecznie uzdolniony technicznie. Adam Nawałka jeszcze czeka ze zmianami.

79 min. - Fonte uderza głową po rzucie rożnym, ale prosto w Łukasza Fabiańskiego. Nie możemy pozwalać, by przeciwnicy tak łatwo dochodzili do strzału.

77 min. - Russel Crowe wciąż aktywny.

74 min. - Joao Moutinho wchodzi na boisko w miejsce Silvy. To nowy klubowy kolega Kamila Glika.

73 min. - Portugalia cierpliwie buduje atak, ale po długiej wymianie podań dośrodkowanie wychodzi na aut bramkowy. Widać, ze zespoły starają się oszczędzać siły. Na pewno to niesamowicie wyczerpujący mecz, a gospodarowanie energią może być tutaj kluczowe.

72 min. - A tutaj Michał Pazdan w swoim żywiole:

70 min. - Nieudany rzut rożny dla Portugalii, wychodzimy z kontrą, ale nie ma zagrożenia. Adrien Silva faulował jednego z biało-czerwonych, odłożona żółta kartka.

69 min. - Jędrzejczyk tym razem świetnie w ofensywie, wrzutka w pole karne, ale Milik nie dał rady wykończyć akcji, Rui Patricio łapie piłkę. Ruszamy w drugą stronę.

68 min. - Stade Velodrome wygląda niesamowicie. Mamy nadzieję, że to my sprawimy, że wypełni się radością po końcowym gwiazdku:

66 min. - Kamil Glik ukarany żółtą kartką za faul na Cristiano Ronaldo. Polak nie był jednak zagrożony pauzą w ewentualnym kolejnym spotkaniu.

64 min. - Potężne uderzenie Cedrica, ale piłka mija bramkę Fabiańskiego. To było bardzo groźne.

62 min. - Pepe w pojedynku z Grzegorzem Krychowiakiem, doświadczenie stopera Realu Madryt zwyciężyło.

60 min. - Ronaldo strzela, ale blokujemy, po chwili uderza Adrien Silva, ale na wysokości zadania stanął Michał Pazdan.

60 min. - Zapraszamy do obejrzenia galerii z dzisiejszego meczu:

Obejrzyj galerię
Polska - Portugalia na Euro 2016

59 min. - Jest i on. Russel Crowe znów wspiera naszych piłkarzy:

57 min. - Znów blisko pola karnego rywali, ale brakuje ostatniego podania.

56 min. - Błąd Jędrzejczyka, Portugalia błyskawicznie przenosi akcję na naszą połowę, podanie do Ronaldo, ale niegroźny strzał lewą nogą trafia w boczną siatkę.

A tutaj mamy pokazane pozycje, gdzie pojawiał się Arkadiusz Milik. Polak jest dziś wszędzie:

54 min. - Znów jesteśmy w posiadaniu piłki, Portugalczycy dają nam dużo swobody, nie naciskają na naszej połowie. Podanie do Jędrzejczyka, ale nasz lewy obrońca na spalonym.

52 min. - Kolejne dośrodkowanie na Cristiano Ronaldo, ale Fabiański szybszy, choć piłka wypadła mu z rąk. Bez konsekwencji.

49 min. - Wrzutka Piszczka, Robert Lewandowski rusza do piłki, ale nie dał rady oddać mocnego strzału. Dobra akcja, ale zabrakło centymetrów. Widać jednak bardzo dużą agresję naszego kapitana, to dobry znak:

Po niecałych 50. minutach najlepszy na placu jest chyba Renato Sanches:

47 min. - Piszczek i Błaszczykowski próbują rozegrania na prawej stronie, ale niedokładnie. Po chwili odzyskujemy jednak piłkę. Spokój, tego nam potrzeba.

46 min. - Pazdan nadepnięty przez Naniego, ale wraca do gry.

46 min. - Sędzia Felix Brych gwiżdże, zaczynamy drugą połowę.

45+1 min. - Przerwa. Szkoda straconej bramki, ale nie można powiedzieć, że gramy źle. Mieliśmy kilka szans, rozegraliśmy naprawdę dobrą połowę. Póki co jednak rozstrzygnięcia nie widać.

Trudno prognozować, jak potoczy się druga część gry. Na pewno jednak nie możemy dać się zepchnąć do rozpaczliwej, głębokiej obrony.

Nastroje zepsuł nam głównie ten młody człowiek:

A tutaj jeszcze garść statystyk z pierwszej połowy:

45 min. - Dobra akcja lewym skrzydłem, Jędrzejczyk znalazł się w polu karnym, ale nie potrafił wyłożyć piłki żadnemu ze swoich kolegów. Minuta doliczona przez sędziego Felixa Brycha.

43 min. - Momentami brakuje asekuracji, ale tym razem Milik wrócił się w pole karne, odebrał piłkę Sanchesowi i pozwolił się sfaulować. Dobry mecz zawodnika Ajaksu Amsterdam.

42 min. - Artur Jędrzejczyk nie zagra w kolejnym spotkaniu. Został łatwo przeczytany przez rywali, potem musiał ratować sytuację faulem.

41 min. - Akcja Ronaldo, sztuczka techniczna, ale nie ma z niej żadnej korzyści. Portugalia pozostaje jednak w posiadaniu piłki.

40 min.  - Portugalczycy coraz odważniej, kolejny strzał, ale piłka wychodzi na rzut rożny. Zagrożenie oddalone, dobre krycie przy kornerze, ale nie udało się wyprowadzić kontrataku.

37 min. - Dobra akcja Grosickiego, uderzenie i niepewna interwencja Rui Patricio. Po chwili Błaszczykowski wbija piłkę w pole karne ostrą centrą, ale Portugalia broni się skutecznie.

33 min. - Gol. Sanches miał za dużo miejsca, przyjął piłkę, przełożył ją na lewą nogą i uderzył bardzo mocno. Debiutancka bramka 18-latka, przy której pomógł mu jeszcze rykoszet.

32 min. - Kolejna wrzutka adresowana do Ronaldo, ale tym razem na posterunku Kamil Glik.

30 min. - Ronaldo starł się w polu karnym z Michałem Pazdanem, ale gwizdek sędziego milczy. Polscy obrońcy muszą mieć się na baczności. Pół godziny meczu za nami, wygląda to bardzo dobrze.

28 min. - Błąd Piszczka, piłka trafia do Ronaldo, który jest blisko pola karnego, ale strzał pewnie łapie Łukasz Fabiański. Tym razem błąd przeszedł bez konsekwencji.

25 min. - Portugalczycy niedokładnie, znów mamy piłkę w swojej strefie obronnej. Na razie odbieramy przeciwnikom wszystkie atuty. Tak powinno to wyglądać.

23 min. - Wspaniała akcja Polaków, rozklepali portugalską obronę, ale nie udało się tego skończyć strzałem. Dawno nie widzieliśmy tak płynnej, zorganizowanej akcji w polu karnym rywali i nie mówimy tylko o tym spotkaniu.

22 min. - Lewandowski zgrywa do Milika, snajper Ajaksu znów próbuje uderzenia, tym razem jest zablokowany. Mamy rzut rożny.

21 min. - Znów bronimy się rozsądnie, wycofanie do Fabiańskiego. Wszystko układa się bardzo dobrze, presja ciąży na Portugalczykach i widać to.

16 min. - Radość Kuby Błaszczykowskiego i Roberta Lewandowskiego.

15 min. - Wychodzimy z kontratakiem, Arkadiusz Milik decyduje się na uderzenie z 20. metra, ale piłka przechodzi obok słupka. Rozumiemy decyzję naszego zawodnika, ale lewą stroną włączał się Kamil Grosicki.

14 min. - Kolejna akcja na naszej połowie, ale tym razem udana pułapka ofsajdowa w naszym wykonaniu. Musimy przesunąć grę dalej od naszej bramki.

13 min. - Rzut rożny dla Portugalczyków, ich akcje nabierają coraz większego tempa.

11 min. - Wrzutka Cedrica, pewna interwencja Fabiańskiego.

10 min. - Zamieszanie w polu karnym, blokujemy dwa kolejne strzały rywali.

9 min. - Jak dotąd większość akcji naszą lewą stroną boiska. Cristiano Ronaldo schodzi do środka, uderza po raz pierwszy, ale dobry blok Kamila Glika.

Warto zauważyć, że zdobyliśmy najszybszą bramkę na tym turnieju:

8 min. - Spokojnie rozgrywamy piłkę, Robert Lewandowski znów szuka Kamila Grosickiego, zmuszamy Portugalczyków do wybicia piłki przez zdecydowany pressing.

Tak wyglądała bramka napastnika Bayernu:

7 min. - Znów dobra akcja Krychowiaka, ale za dużo nerwowości Jędrzejczyka. Szybko tracimy piłkę.

5 min. - Portugalia w natarciu, biało-czerwoni mądrze bronią, pierwsza świetna okazja Michała Pazdana, po chwili wychodzi mądrość Krychowiaka, który daje się sfaulować. On to potrafi, a zabranie mu piłki bez przewinienia graniczy z niemożliwym.

3 min. - Napastnik Bayernu przełamał się w kluczowym, najlepszym z możliwych momencie. Portugalczycy próbują teraz odpowiedzieć, ale gramy pewnie w obronie.

2 min. - GOOOOL! Robert Lewandowski dostaje piłkę od Grosickiego, uderza z pierwszej piłki i mamy prowadzenie!

2 min. - Grosicki w pojedynku biegowym z obrońcą Portugalczyków, zabrakło kilku metrów.

1 min. - Rozpoczęliśmy grę od niedokładności, Portugalczycy mają rzut z autu i wychodzą ze swoją akcją. Szybko ją przerywamy, drobne problemy Kamila Glika, który oberwał od rywala.

21.00 - Minuta ciszy dla uczczenia pamięci ofar zamachu w Stambule. I ruszamy do boju!

20.58 - Hymny już odśpiewane, a część pięknej historii już napisana przez biało-czerwonych. Lada chwila Polacy postarają się stworzyć coś jeszcze większego.

20.55 - Czas na hymny, na początek Portugalia.

20.50 - 10 minut od pierwszego gwizdka. Kto okaże się lepszy? Oba zespoły już ustawione do wyjścia na murawę Stade Velodrome.

20.45 - Atmosfera coraz gorętsza.

20.40 - Odliczamy...

20.32 - I tego się trzymajmy:

Niecałe pół godziny do rozpoczęcia meczu.

20.22 - Czas sprawić, by statystyka była niemalże idealnie wyrównana:

20.10 - Jak widać na załączonym obrazku, nie tylko polscy komentatorzy nie mogą się doczekać początku spotkania:

20.05 - I oczywiście główny punkt wieczoru. Pojedynek, na który czekają wszyscy kibice, nie tylko w Europie:

19.52 - A w takim zestawieniu wybiegną na boisko Portugalczycy:

19.47 - PILNE. Znamy skład reprezentacji Polski.

19.45 - Doświadczenie w grze na wielkich imprezach po stronie Portugalii. Zespół, który poprowadzi dziś Cristiano Ronaldo, w doszedł do półfinału w trzech z czterech ostatnich turniejów...

19.36 - I dojechali.

19.35 - Dla równowagi trochę bardziej pozytywnych obrazków z Marsylii. Możemy popatrzeć z zazdrością:

19.25 - Biało-czerwoni w drodze na Stade Velodrome:

19.20 - Niestety, nie mogło się obejść bez kilku incydentów. Oby nie rozwinęło się to w nic poważnego:

19.15 - Łukasz Piszczek zagra dziś w biało-czerwonych barwach po raz 50. Będzie co świętować?

19.00 - Na ulicach Marsylii czuć już w pełni atmosferę zbliżającego się święta piłki nożnej:

18.55 - Bayern Monachium w obronie Roberta Lewandowskiego. "Nie jest łatwo strzelić, kiedy jest się ciągle faulowanym":

Zgadzamy się, jednak w przypadku napastnika i kapitana reprezentacji Polski poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko. Czas przeskoczyć ją w sposób spektakularny.

18.45 - Adam Malecki i Michał Gąsiorowski zapraszają do słuchania radiowej Trójki, ruszamy już o godzinie 20.

18.30 - Kolejny raz w Marsylii dla wysłannika Trójki, Adama Maleckiego. Ostatni, podczas meczu z Ukrainą, trzeba zaliczyć do udanych. Liczymy na powtórkę:

18.25 - To się nazywa talizman. Jakub Błaszczykowski stał się jednym z najważniejszych piłkarzy Adama Nawałki.

18.20 - Zapraszamy do przeczytania naszego porównania zawodników, którymi dysponują oba zespoły. Na pewno pod względem personalnym nie stoimy na straconej pozycji:

Polska - Portugalia. Który zespół jest silniejszy na papierze? [ANALIZA]

18.10 - Porównanie pary stoperów, którzy prawdopodobnie wystąpią w dzisiejszym meczu. Michał Pazdan rozgrywa kapitalny turniej, Pepe zaś góruje nad nim doświadczeniem i grą w renomowanych klubach. Kto zostawi po sobie lepsze wrażenie?

18.00 - Zaczynamy relację ze spotkania Polska - Portugalia. Początek meczu dopiero za 3 godziny, ale przy okazji takiego spotkania nie zabraknie informacji, które warto podać już teraz. Kibice są w pełnej gotowości, zarówno w kraju, jak i w Marsylii.

Na pewno nie brakuje nam wiary w to, że uda się pokonać przeciwnika.