EURO 2016

Euro 2016: Bronowicki, "człowiek, który zatrzymał Ronaldo"- Portugalia nie ma na dziś wielkiego zespołu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 09:13
Po raz ostatni w półfinale mistrzowskiej imprezy piłkarska reprezentacja Polski grała w 1982 roku. W czwartek biało-czerwoni zagrają z Portugalią o powtórzenie tego wyniku. Z tym rywalem w eliminacjach Euro 2008 w dwóch meczach zdobyliśmy cztery punkty. Ich bohaterem był Grzegorz Bronowicki, czyli "człowiek, który zatrzymał Ronaldo". Przeprowadziliśmy z nim sportową rozmowę portalu PolskieRadio.pl.
Audio
  • Bartosz Orłowski (PolskieRadio.pl rozmawia z Grzegorzem Bronowickim)
Grzegorz Bronowicki i Cristiano Ronaldo
Grzegorz Bronowicki i Cristiano RonaldoFoto: facebook.com

PolskieRadio.pl: Grał pan w dwóch meczach z Portugalią, w których zdobyliśmy cztery punkty. Pierwszy mecz w Chorzowie (wygrany przez biało-czerwonych 2:1 - red.) uważany jest za jeden z najlepszych w wykonaniu reprezentacji Polski w XXI wieku. Jakie ma pan wspomnienia z tamtego spotkania?

Grzegorz Bronowicki (były reprezentant Polski, uczestnik dwóch meczów z Portugalią w eliminacjach Euro 2008): Utkwił mi w pamięci fakt, że pokonaliśmy bardzo dobry zespół, a to było w tamtym czasie naszym bardzo dużym osiągnięciem.

Wtedy znakomicie wyłączył pan z gry samego Cristiano Ronaldo. Jak to się robi? Jakich wskazówek udzieliłby pan obecnym obrońcom kadry?

Tym piłkarzom nie potrzebne są wskazówki. Oni znajdują się na takim poziomie, że nie raz grali przeciwko takim piłkarzom i myślę, że sami wiedzą, że z takimi zawodnikami można grać tylko wzajemnie się asekurując, podwajać, a nawet potrajać przy kryciu.

Mamy się czego bać przed meczem z Portugalią?

Jeśli chodzi o mecze, które do tej pory rozegrali rywale to nie ma się czego bać. Portugalczycy zaskoczyli mnie słabą postawą, ale mecz meczowi nie równy. Trzeba brać pod uwagę, że w tym meczu na pewno będą grali inaczej, ale myślę, że poza indywidualnościami Portugalia nie ma na dzień dzisiejszy wielkiego zespołu.

Jak pana zdaniem Polacy powinni rozpocząć czwartkowy mecz? Ostrożnie jak z Niemcami, czy odważnie jak ze Szwajcarią?

Z takim zespołem jak Portugalia na pewno nie można iść na wymianę ciosów. Trzeba grać odważnie, ale uważnie i nie dać się zepchnąć do defensywy. Nie można pozwolić rozwinąć skrzydeł czołowym zawodnikom, bo jeśli ktoś zrobi jedną, drugą dobrą akcję to lepiej się czuje na boisku i dużo więcej może pokazać. A jeżeli rywala od razu się stłamsi, pokaże ostrą grę to zawodnik "ginie".

To jaki jest pana typ na czwartek?

Gdybym miał się pobawić we wróżkę to chciałbym żeby to był taki sam wynik jak 10 lat temu - 2:1.

Jak Grzegorz Bronowicki porównałby reprezentację Portugalii z 2006 roku i obecną? Czy patrząc na problemy z obsadą lewej obrony w reprezentacji Polski nie żałuje, że nie urodził się kilka lat później? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

ROZMOWA PORTALU to cykliczne wywiady przeprowadzane przez dziennikarzy portalu PolskieRadio.pl z ciekawymi postaciami ze świata sportu. Zapraszamy na kolejną rozmowę już niedługo.

rozmawiał Bartosz Orłowski, PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak