X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Narodowe Czytanie 2016

"Quo vadis". Powieść o przemianie, uniwersalnych wartościach i wyborze właściwej drogi

26.08.2016 16:38
Już 3 września w największych polskich miastach i setkach miejscowości rusza Narodowe Czytanie. W tym roku posłuchać będzie można "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.
Henryk Siemiradzki, Pochodnie Nerona. Muzeum Narodowe w Krakowie
Henryk Siemiradzki, Pochodnie Nerona. Muzeum Narodowe w Krakowie Foto: wikipedia, domena publiczna

Powieść opowiada o miłości Winicjusza i Ligii. On jest rzymskim patrycjuszem, poganinem, a ona chrześcijanką, zakładniczką pochodząca z barbarzyńskiego plemienia Ligów. Oboje pochodzą zatem z dwóch odmiennych światów.

Wątek ich miłości to liczne zwroty akcji - ucieczka Ligii, jej poszukiwanie przez Winicjusza, próba porwania, przemiana Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie.

Henryk Sienkiewicz w książce osadził też watek historyczny – pożar Rzymu i osobę cesarza Nerona. Ważną postacią jest Petroniusz – rzymski patrycjusz, bliski doradca Nerona, wyrocznia smaku i elegancji, będący w powieści symbolem odchodzącej kultury antycznej. Przegrywa, kiedy krytykuje pomysł cesarza.

Ciekawą postacią jest też Chilon Chilonides – bezwzględny oszust, bez zasad moralnych i gotowy sprzedać każdego. W nim też jednak coś się zmienia – na koniec umiera na krzyżu w obronie chrześcijan, których wydał.

Kulminacją utworu jest walka Ursusa z turem. Dzięki temu zwycięstwu Ligia, Winicjusz i Ursus zdobywają opiekę rzymskiego ludu. Rzymianie tym samym zwracają się przeciwko Neronowi.

Czytaj więcej
neron1200.jpg
Filozofia "Quo vadis"

 - To powieść, która ma gorzki happy end. Nie daje nam łatwego pocieszenia. Bohaterowie przenoszą się na Sycylię poza teatr wydarzeń, żyją w ukryciu ciesząc się, że świat o nich zapomniał, ale Neron szaleje. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że on przeminie jak wszystko co złe, jak zaraza. Natomiast treścią tego przemijania są konkretne ludzkie losy, życie -  tłumaczy literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego profesor Ryszard Koziołek.

Zdaniem prof. Koziołka, Sienkiewicz nie ukrywając potworności świata każe nam pomyśleć o możliwym pojednaniu o rzeczach, które wydawały się niemożliwe do pogodzenia - zetknięciu pogańskiego Rzymu z chrześcijaństwem, z którego narodziła się Europa.


Zobacz więcej na temat: Henryk Sienkiewicz Quo vadis
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak