Powstanie Warszawskie (nowe)

3 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 09:20
Trzeci dzień powstania, czwartek. Adolf Hitler wydaje dyrektywę nakazującą wymordowanie ludności Warszawy bez względu na płeć i wiek oraz bezwzględne niszczenie miasta. 
Audio
  • Zofia Rusecka ps. Zosia mówi o radości powstańców w pierwszych dniach walki. (PR)
  • - Skutecznie walczymy z czołgami - cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)
  • Agnieszka Grabowska, historyk, mówi o zniszczeniach spowodowanych przez niemieckie lotnictwo. (PR, 2014)
Barykada na ulicy Szpitalnej i placu Napoleona z wbudowanym Chwatem, niemieckim działem pancernym Jagdpanzer 38, który został zdobyty podczas walk o Pocztę Główną
Barykada na ulicy Szpitalnej i placu Napoleona z wbudowanym "Chwatem", niemieckim działem pancernym Jagdpanzer 38, który został zdobyty podczas walk o Pocztę GłównąFoto: Sylwester Braun/ Wikipedia/domena publiczna

Do Warszawy od strony Ochoty przybywa brygada kolaboracyjna Russkaja Oswoboditelnaja Narodnaja Armia (RONA) pod dowództwem renegata gen. SS Mieczysława Kamińskiego. Nieliczne oddziały AK fortyfikują się tam w rejonie ul. Kaliskiej pod dowództwem por. Andrzeja Chyczewskiego ps. Gustaw.

W Śródmieściu oddział por. Zbigniewa Bryma ps. Zdunin wraz z oddziałem ze zgrupowania por. Kazimierza Czapli ps. Gurt opanowuje przez zaskoczenie Dworzec Pocztowy w al. Jerozolimskich i pobliskie budynki Wojskowego Instytutu Geograficznego i Domu Turystycznego na pl. Starynkiewicza. Obsadzono też znaczną część terenów Politechniki. Zacięte walki trwają o Al. Jerozolimskie pomiędzy Marszałkowską i Bracka.

Oddziały z Puszczy Kampinoskiej przebijają się na Żoliborz, tocząc po drodze ciężkie walki z Niemcami na Bielanach. Na Woli oddziały niemieckie mocno atakują oddziały powstańcze, podpalają domy i mordują ludność cywilną.

W środowisku harcerskim na Woli rodzi się jedna z najpopularniejszych piosenek Powstania. Żołnierz batalionu "Parasol" pchor. Józef Szczepański ps. Ziutek pisze piosenkę "Pałacyk Michla". Pojawia się pierwszy numer powstańczego dziennika "Robotnik".  

Meldunek sytuacyjny dowódcy AK do Londynu: "(...) Nastrój i morale dowódców oraz żołnierzy – wspaniałe. Ludność z entuzjazmem współdziałała w walce. Ulice miasta poprzecinane są licznymi barykadami, na opanowanych obiektach flagi narodowe (...) Cała dzielnica Starego Miasta znajduje się w naszych rękach. W Śródmieściu i zachodniej części miasta bardzo silne natężenie walk".

< 2 sierpnia

4 sierpnia >


wspołpraca