Powstanie Warszawskie (nowe)

9 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 10:10
Dziewiąty dzień powstania, środa. Oddziały zgrupowania "Radosław" po ciężkich walkach utrzymują się w rejonie Powązek i osłaniają Stare Miasto. Teren Stawek przechodzi z rąk do rąk. Na Starym Mieście powstrzymane zostaje natarcie od strony mostu Kierbedzia przez pl. Zamkowy. 
Audio
  • - Zostaliśmy skierowani do obrony cmentarza ewangelickiego, na ulicę Młynarską – mówił Tytus Karlikowski ps. Wąż. (PR)
  • - Stare Miasto pod ciągłym ostrzałem - cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)
Oddziały powstańców w drodze na pozycje w czasie walk w sierpniu 1944
Oddziały powstańców w drodze na pozycje w czasie walk w sierpniu 1944Foto: PAP/CAF

Zdzisław Jeziorański, przebywający wówczas w Warszawie, notuje: "Przed wojną można było mieszkać przez dziesięć lat w tym samym domu, nie wiedząc, kim jest i jak się nazywa sąsiad o piętro wyżej. W czasie Powstania wszyscy mieszkańcy kamienicy stanowili jedną zwartą gromadę. Ta wspólnota stanowiła chyba jedną z najbardziej charakterystycznych cech powstańczego życia".

Oddziały zgrupowania "Radosław" po ciężkich walkach utrzymują się w rejonie Powązek i osłaniają Stare Miasto. Teren Stawek przechodzi z rąk do rąk. Na Starym Mieście powstrzymano natarcie od strony mostu Kierbedzia przez pl. Zamkowy. Również Ratusz i ul. Miodowa są celem silnych ataków Niemców. Wypad AK na Dworzec Gdański w celu zniszczenia niemieckiego pociągu pancernego załamuje się.

Tymczasem w Śródmieściu obok rozgłośni "Błyskawica" odzywa się rozgłośnia Polskiego Radia pod dyrekcją Edmunda Rudnickiego. Pracują tu Edmund Osmańczyk występujący pod pseudonimem "Jan Gor" i Kazimierz Zenon Skierski, przedwojenny pracownik Radia. Pracę spikera podejmuje też Jeremi Przybora. Polskie Radio nadaje z lokalu na pl. Dąbrowskiego 12 razy na dobę wiadomości z walczącej stolicy. W oknach, z racji braku aparatów radiowych, zamontowano głośniki.

Na Ochocie reduta Wawelska mimo dużych strat nadal odpiera ponawiające się ataki. W reducie Kaliskiej po morderczej walce oddział opuszcza ostatecznie płonący gmach Monopolu Tytoniowego i wycofuje się do północnej części obszaru obsadzonego przez powstańców. W nocy oba oddziały opuszczają reduty, aby dotrzeć do Lasów Chojnowskich. Przebicie udało się tylko oddziałowi por. "Gustawa". Grupa "Poboga" błądzi i zostaje na Ochocie.

Niemieckie władze nękane ciągłymi atakami oddziałów powstańczych ponoszą poważne straty. Podczas ewakuacji siedziby gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera z pałacu Brühla, ginie jego zastępca Herbert Hummel, a Fischer zostaje ranny.

< 8 sierpnia

10 sierpnia >