Powstanie Warszawskie (nowe)

27 września

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 18:30
Pięćdziesiąty ósmy dzień powstania, środa. Upada dzielny opór powstańców walczących o Mokotów.
Audio
  • - Trzeba było się zdecydować i pójść do Śródmieścia albo spróbować uciec do cywila. (PR, 2014)
  • O warunkach kapitulacji, pertraktacjach w sprawie ewakuacji cywilów i rannych z Mokotowa - mówi Lesław Bartelski ps. Saski. (Archiwum PR)
  • Wspomnienia m.in. Jana Józefa Lipskiego, strzelca z kompanii B1 pułku "Baszta"; fragm. z pisma AK pt. "Wiadomości Powstańcze". Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)
Kapitulacja Mokotowa. Cywilni mieszkańcy Warszawy opuszczają miasto.
Kapitulacja Mokotowa. Cywilni mieszkańcy Warszawy opuszczają miasto.Foto: Bundesarchiv/Wikipedia/domena publiczna

Po ciężkich walkach około południa Mokotów kapituluje.

Powstańcy ewakuują się kanałami do Śródmieścia Południe. Wychodzą m.in. z kanału w Al. Ujazdowskich przy ul. Wilczej. Tam dociera około 800 osób.

Tego dnia Niemcy zabijają 140 powstańców, którzy przez pomyłkę wyszli włazem na ul. Dworkowej wprost na teren zajęty przez wroga.

Posłuchaj, jaki udział w Powstaniu mieli pracownicy miejskich wodociągów i kanalizacji:

Wspomnienia o ewakuacji kanałami Jana Józefa Lipskiego z kompanii B1 pułku "Baszta": "[…] W kanałach spędziłem najstraszniejszą dobę mojego życia. Kolumna marszowa została dość szybko z góry, przez włazy zaatakowana przez Niemców. Nie udało się tej ewakuacji zataić. Niemcy wrzucali karbid w celu gazowania kanału. Przy każdym włazie na terenie przez nich obsadzonych czekali z granatami, które wrzucane były przez włazy. […] Ludzie nie wytrzymywali psychicznie, wariowali, a prawie przez cały czas szło się, depcząc po zwłokach, w tej mazi. […]"

W dzienniku bojowym 9. armii niemieckiej zapisano: "Opór powstańców na Mokotowie załamuje się. Około południa przyjęto kapitulację. Dwa tysiące członków AK składa broń. Prócz tego 5000 ludności cywilnej wychodzi z Mokotowa. […]"

< 26 września

28 września >


wspołpraca