X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
German Death Camps

Reinhard Heydrich – autor Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 10:00
Reinhard Heydrich, 1.01.1940
Reinhard Heydrich, 1.01.1940Foto: CC BY-SA 3.0 de

1904-1942. Od 1931 roku członek NSDAP i SS, gdzie zrobił oszałamiającą karierę. Błyskawicznie stał się prawą ręką Heinricha Himmlera.

Heydrich fanatycznie nienawidził narodu żydowskiego. Początkowo popierał emigrację Żydów z terenów okupowanych przez nazistów, ale ostatecznie uznał, że "kwestia żydowska" wymaga "rozwiązania terytorialnego". W 1941 roku otrzymał od Himmlera polecenie opracowania "pełnego rozwiązania kwestii żydowskiej w niemieckiej strefie wpływów w Europie". To wyznaczyło granicę między żywiołowymi pogromami a systematycznym ludobójstwem.

"Ostateczne Rozwiązanie Kwestii Żydowskiej" dotyczyło około jedenastu milionów Żydów, którzy mieli być skierowani "do prac" na wschodzie. W rzeczywistości był to wyrok śmierci. Heydrich zorganizował specjalną naradę w celu skoordynowania działań wielu ministerstw i urzędów III Rzeszy. Spotkanie odbyło się 20 stycznia 1942 w willi przy Großer Wannsee 56/58 w Berlinie.

Uczestnicy konferencji w Wannsee nie mieli podejmować żadnych decyzji. Ich rolą było omówienie tego, jak zrealizować rozkazy. Heydrich spotkał się z akceptacją swojej koncepcji.

Po tym, jak zmarł 4 czerwca 1942 od ran odniesionych w zamachu w Czechach, naziści w "hołdzie" dla niego, systematyczne mordowanie Żydów nazwali Operacją Reinhard.