German Death Camps

Adolf Hitler – wcielenie zła

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 12:00
Adolf Hitler, 1937
Adolf Hitler, 1937 Foto: Bundesarchiv/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0

1889-1945. Austriak z pochodzenia, chorobliwie ambitny lecz pozbawiony talentu malarz, zbyt leniwy by zakończyć edukację maturą, twórca i dyktator III Rzeszy, wódz Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) i ideolog nazizmu, jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Rozpętał najkrwawszą w dziejach wojnę, którą 50 mln ludzi przypłaciło życiem.

Sformułował podstawy ideologii nazistowskiej w książce "Mein Kampf". Powołując się na pseudonaukowe tezy rasistowskie dowodził, że "rasą panów" są Aryjczycy, a wśród nich szczególna pozycja należy się Niemcom. Słowianie byli najniższą z warstw aryjskich, przeznaczoną do prac niewolniczych. Najniższą grupą mieli być Żydzi, których po podbiciu Europy planował wymordować. Ideologia ta stała się obowiązującą wykładnią utworzonej przez Hitlera NSDAP, która w latach 1933-1945 sprawowała w Niemczech totalitarną władzę: rządy terroru, połączonego po podboju Europy z ludobójstwem ludności cywilnej.

Po klęsce Niemiec w 1945 roku, Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał organizacje powołane przez Hitlera (NSDAP, SS, SD i Gestapo) za przestępcze, które popełniły zbrodnie przeciw pokojowi (przygotowanie i prowadzenie wojny gwałcącej prawa międzynarodowe), zbrodnie wojenne (mordowanie i deportacje ludności z terytoriów okupowanych, mordowanie jeńców wojennych, niszczenie miast i wsi) oraz zbrodnie przeciw ludzkości (niewolniczą eksploatację i eksterminację ludności cywilnej). Hitler, który popełnił samobójstwo przed końcem wojny, nigdy nie poniósł kary za swe zbrodnie.