Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Trudne Święta w domu? Oto, jak dobrze je przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:46
- Wykorzystajmy ten czas tak, żeby nam nie uciekł. Jeżeli chcemy zmian, sami musimy być ich motorem - mówił w audycji "Dobronocka" psychoterapeuta.
Audio
  • Psychoterapeuta radzi, jak dobrze przeżyć z rodziną święta Bożego Narodzenia (Dobronocka/ Trójka)
- Nie zmarnujmy tego czasu, jakim są święta - radzi Robert Rutkowski.
- Nie zmarnujmy tego czasu, jakim są święta - radzi Robert Rutkowski. Foto: Glow Images/ East News

Dom w każdej kulturze świata zajmuje bardzo ważne miejsce. – Niestety coraz częściej obserwujemy odchodzenie z domu i zrywanie tych bardzo ważnych więzi – rozpoczęła swoją audycję Grażyna Dobroń. W odpowiedzi jej gość, psychoterapeuta Robert Rutkowski, przyznał, że tworzenie prawdziwego domu to bardzo trudne zadanie. - To wyzwanie szczególne dla tych, którzy mieli, mają lub będą mieli ciężkie przeżycia rodzinne. Dlatego czasami mamy tylko dom przez małe "d”, a czasami udaje nam się stworzyć taki przez duże "d”. Często zdarza się, że przychodzą do mnie ludzie, dla których dom z przeszłości jawi się jako miejsce, do którego nie chcą wracać, albo którego dla nich nigdy nie było – opowiadał gość Trójki.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Jaka jest rada psychoterapeuty na trudne relacje rodzinne? - Sam bądź zmianą, którą chcesz dostrzec we wszechświecie! To sentencja, która często pomaga mi w trudnych sytuacjach. O jej skuteczności przekonałem się na własnej skórze. Nie czekałem na to, żeby ojciec, z którym miałem trudne relacje, się ze mną pojednał. To ja wyciągnąłem rękę i zdążyłem przed śmiercią powiedzieć mu najważniejsze rzeczy. Dlatego zachęcam: wykorzystajmy Święta, niech ten czas nam nie ucieknie, sami bądźmy motorem zmian – mówił Robert Rutkowski.

Ekspert podkreślił przy tym, że w procesie uzdrawiania trudny relacji zmiana postawy rodziców jest zwykle znacznie trudniejsza niż w przypadku dzieci. – Bo to jednak są ludzie starsi. Można ich wzmacniać, można towarzyszyć im, ale ciężko ich zmieniać, więc próbę zmiany musimy wziąć na siebie – radził psychoterapeuta.  

Jak poradzić sobie w Święta, jeśli jesteśmy nieszczęśliwi, co zrobić, żeby nie zarażać innych złymi emocjami? Między innymi o tym usłyszą Państwo w nagraniu audycji. Zapraszamy!
(ei)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak