Polskie Radio
Section05
Boże Narodzenie

Kontrowersje wokół homilii abp. Sławoja Leszka Głódzia

- To, że biskupi mają swoje poglądy jest oczywiste. W dni świąteczne kościół nie powinien jednak zabierać tak ostrego głosu politycznego. Nasz naród i tak jest bardzo podzielony – powiedział w Debacie Dnia socjolog Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego. Do homilii metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia odniósł się także Karol Gac z DoRzeczy.pl.
Zobacz więcej na temat:  Sławoj Leszek Głódź Kościół Boże Narodzenie

W święta zatrzymano prawie 1000 nietrzeźwych kierowców

Smutny bilans świątecznych statystyk drogowych. W wypadkach na polskich drogach zginęły 42 osoby, a 449 zostało rannych. Wzciąż niepokoi liczba osób, którzy nietrzeźwi wsiadają za kierownicę - powiedział w audycji "W samo południe" nadkomisarz Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja polska wypadkowość święta wypadek policja pijani kierowcy Boże Narodzenie

Boże Narodzenie. Policja i straż podsumowują swoje działania

Od piątku do wtorku w wypadkach na drogach zginęły 24 osoby, a rannych zostało 447 osób. Policjanci zatrzymali też 883 nietrzeźwych kierowców. Natomiast w pożarach w czasie świąt zginęło 10 osób O tragicznym bilansie na drogach w okresie świątecznym mówił w Polskim Radiu 24 nadkomisarz Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. Z kolei o interwencjach straży pożarnej w święta opowiadał st. brygadier Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 policja straż pożarna Boże Narodzenie bezpieczeństwo na drodze

Boże Narodzenie. Tradycja jako element kultury

Obchody świąt Bożego Narodzenia różnią się w poszczególnych regionach Polski. Jakie są najciekawsze tradycje i jakie jest przełożenie tych zwyczajów na sens teologiczny? O symbolach i ich znaczeniu mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja: Patryk Pawelczyk z Muzeum Etnograficznego w Warszawie i ks. prof. Zenon Hanas - zajmujący się tematyką interkultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie tradycja święta

Tradycja i obyczaje Świąt Bożego Narodzenia

- Dawanie podarków w Święta Bożego Narodzenia to stosunkowo nowa tradycja. Kiedyś obdarowywano się nie podarunkami, ale dobrym słowem. Słowo buduje rzeczywistość. Nie można było się kłócić, każdemu trzeba było dobrze życzyć – powiedział w audycji Ideologika etnograf Jan Witold Suliga. O tradycji i obyczajach Świąt Bożego Narodzenia mówili także jezuita o. Mariusz Bigiel, pastor Michał Jabłoński i Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie święta prezenty Wigilia

Świąteczne wydatki Polaków. Skąd bierzemy pieniądze?

- Pieniądz pożyczony jest bardzo drogi, zwłaszcza jeśli został pożyczony jako tzw. chwilówka. Jest to niestety dość duże obciążenie budżetu – mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Odniósł się w ten sposób do wydatków Polaków w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezenty wydatki Boże Narodzenie kredyt gotówkowy