82 lata Dwójki

Relacja z otwarcia nowego multimedialnego studia Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 23:00
Uroczyste otwarcie nowego studia emisyjnego odbyło się 1 marca 2014 roku. Zachęcamy do wysłuchania obszernych fragmentów inauguracyjnej audycji oraz do obejrzenia wideorelacji.
Audio
  • "Ptasie radio" na inaugurację nowego studia Dwójki w interpretacji Anny Seniuk, Agaty Kuleszy, Wojciecha Pszoniaka, Łukasza Lewandowskiego, a także dyrektor Dwójki Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz.
  • Jadwiga Rappé m.in. o wpływie akustyki studyjnej na głos artysty (Dwójka)
  • Michał Nagy i Klaudiusz Baran o różnicy w koncertowym i studyjnym wykonywaniu muzyki (Dwójka)
  • Radiowa improwizacja Jerzego Kisielewskiego i Roberta Mazurka (Dwójka)
  • Urodzinowy gość Hanny Marii Gizy - prof. Piotr Bieliński (Dwójka)
studio Dwójki
studio DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wśród gości specjalnej audycji "Jesteśmy na miejscu" , którą prowadzili Przemysław Psikuta i Adam Suprynowicz, znaleźli się m.in. znakomici aktorzy: Anna Seniuk, Agata Kulesza, Wojciech Pszoniak i Łukasz Lewandowski, a także gitarzysta Michał Nagy oraz akordeonista i bandoneonista Klaudiusz Baran.

By uczcić tę historyczną chwilę, na antenie Dwójki zabrzmiał wiersz Juliana Tuwima "Ptasie radio" w znakomitej interpretacji przyjaciół naszej stacji: Anny Seniuk, Agaty Kuleszy, Wojciecha Pszoniaka, Łukasza Lewandowskiego, a także dyrektor Dwójki Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz. Aktorzy podkreślali w audycji wyjątkową atmosferę radia, które z jednej strony daje radość słuchaczom, z drugiej daje możliwość aktorskiego sprawdzenia się. 

"Ptasie radio" na inaugurację nowego studia Dwójki w interpretacji Anny Seniuk, Agaty Kuleszy, Wojciecha Pszoniaka, Łukasza Lewandowskiego, a także dyrektor Dwójki Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz.

 

 

Łukasz
Łukasz Lewandowski i Agata Kulesza; fot. Grzegorz Śledź

- Kiedy myślę o swoich wizytach w radiu, robi mi się ciepło na sercu - opowiadała Anna Seniuk . - Lubię takie intymne sytuacje, kiedy aktor zostaje sam z mikrofonem, w ciemności, przy małej lampce. Mogę sobie intymnie porozmawiać z widownią na boku.

Wojciech Pszoniak dodawał, że dla niego publiczne radio jest azylem. - To miejsce, w które mogę uciec od bełkotliwego świata.

Muzycznie możliwości nowego studia przetestował Adam Strug , który na żywo wykonał autorską piosenkę zatytułowaną "Dwa księżyce" .

Adam
Adam Strug na inauguracji nowego studia Dwójki

Zobacz relację wideo z uroczystego otwarcia

***

1 marca 1937 roku - uruchomienie radiostacji Warszawa II, data, którą przyjmujemy za początek Programu 2 Polskiego Radia . I 1 marca 2014 roku, siedemdziesiąt siedem lat później, urodzinowe otwarcie nowego, wyjątkowego studia Dwójki.


- Nastąpił ten długo wyczekiwany przez moich kolegów i również przeze mnie dzień, kiedy Program 2 Polskiego Radia będzie nadawał z najbardziej nowoczesnego studia nie tylko w tym gmachu i nie tylko w tej części Europy - mówi Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki.

 

 

 

Nowe studio emisyjne składa się z dwóch studiów dla dziennikarzy oraz reżyserki dla realizatora i wydawcy audycji. Jak podkreśla Radosław Smoliński, kierownik Wydziału Obsługi Technicznej Polskiego Radia, pod względem technologicznym jest to obiekt na światowym, najwyższym poziomie.

Zamontowano tu m.in. cyfrowe systemy technologiczne umożliwiające emisję audycji słowno-muzycznych, a także występów muzycznych solistów na żywo. W studiu znalazły się również systemy wizyjne przeznaczone do emisji obrazu, umożliwiające nadawanie audycji w streamingu wideo na stronie internetowej. System akustyczny do studia zaprojektował  Radosław Smoliński.

 

 

Zobacz więcej na temat: Dwójka Polskie Radio
Komentarze1
aby dodać komentarz
ssluchacz2014-03-01 14:37 Zgłoś
I to jest dowód na to, że jest sens płacić abonament!!!!! Wszystkiego najlepszego w dniu urodzin!!