82 lata Dwójki

Stereo na radio i telewizor. Techniczne dzieje Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:00
– 7 lipca 1961 r. odbyła się pierwsza emisja programu stereofonicznego. Jeden kanał dźwiękowy przekazywany był przez Program 2, drugi zaś przez nadajnik telewizyjny – mówili pracownicy Polskiego Radia, opowiadając o zmianach technicznych w nadawaniu Dwójki.
Audio
  • Techniczne dzieje Dwójki. Rozmowa z 29 lutego 2012 r. (Notatnik Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Tuzemka/Shutterstock.com

– Nie było jeszcze wówczas odpowiednich narzędzi. Nadajniki nie były stereofoniczne, nie było łączy, które pozwoliłyby przesłać sygnał w stereo, zrobiono więc, coś, co można by nazwać karkołomnym łamańcem: słuchać trzeba było jednocześnie radioodbiornika i odbiornika telewizyjnego – opowiadali radiowi inżynierowie.

Goście Dwójki mówili m.in. o tym, jak doszło do powstania Dwójki w 1937 r., które z anten przekazywały ją na całą Polskę, jak rozgłośnia funkcjonowała w pierwszych dniach II wojny światowej i po 1945 r., kiedy odbywały się pierwsze transmisje koncertów z innych krajów europejskich i kiedy po raz pierwszy wyemitowano w Dwójce płytę... laserową.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Monika Pilch

Goście: Mirosław Królewski, Wojciech Makowski oraz Mieczysław Pietruski (inżynierowie, pracownicy Polskiego Radia), Tomasz Szachowski (dziennikarz Dwójki)

Data emisji: 29.02.2012

Godzina emisji: 14.30

mc/bch

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak