82 lata Dwójki

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 15:20
Było nie tylko placówką badawczą, lecz także jedynym miejscem w Polsce, gdzie można było komponować muzykę elektroniczną. Pierwsze kroki w tej sztuce stawiali tu twórcy tak wybitni, jak Krzysztof Penderecki.
Audio
  • Opowieść o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Peerayot/Shutterstock.com

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia rozpoczęło działalność w 1957 r., 9 lat po studiu Pierre'a Schaeffera w Paryżu, 6 lat po Studio für elektronische Musik w Kolonii i 2 lata po Studio di Fonologia Musicale w Mediolanie. Było zatem czwartym w kolejności profesjonalnym centrum twórczości elektronicznej w Europie. Powstanie studia rozpoczęło erę muzyki elektroakustycznej w Polsce, chociaż już wcześniej pojawiły się jej zapowiedzi w postaci muzyki filmowej i teatralnej, m.in. Andrzeja Markowskiego i Włodzimierza Kotońskiego.

Założycielem Studia oraz jego szefem przez 28 lat (do 1985 r.) był Józef Patkowski (1929-2005) - wybitny muzykolog, akustyk, animator życia muzycznego, późniejszy wieloletni Prezes Związku Kompozytorów Polskich. Studio współtworzył oraz opracował jego koncepcję techniczną Krzysztof Szlifirski, który kierował jego działalnością od 1998 do 2004 roku. W latach 1985-1998 na czele studia stał kompozytor Ryszard Szeremeta. Od marca 2004 roku niżej podpisany ma przyjemność kontynuowania pracy tych wybitnych indywidualności.

Powstanie Studia Eksperymentalnego podczas popaździernikowej odwilży było fenomenem w tej części Europy. Wyprzedziliśmy Sztokholm oraz wiele innych centrów muzycznych, które dostrzegły możliwości warsztatu elektronicznego dopiero w latach 60.

Marek Zwyrzykowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak