82 lata Dwójki

Igraszki wiosenne i miliardy. Dawne ramówki Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 15:59
Posłuchaj, co nadawał Program 2 Polskiego Radia w latach 60., 70. i 80. XX w.
Audio
Fragment ramówki Programu 2 PR, 15 października 1949, Radio i Świat, nr 41
Fragment ramówki Programu 2 PR, 15 października 1949, "Radio i Świat", nr 41Foto: Archiwum PR

Wczesnym rankiem można było na bieżąco poznać "stan pogody i wiadomości", był też "Głos mazowieckiej wsi" czy podstawowy kurs angielskiego. Ale już popołudniami o wiele więcej muzyki, co ciekawe: w danym dniu akurat z Czechosłowacji (o 14.00 "Igraszki wiosenne", czyli nagrania nadesłane przez radiofonię czechosłowacką, a o 21.45 - koncert czechosłowackiej muzyki rozrywkowej i tanecznej).

Dekadę później - jakby więcej spraw przyziemnych. Pojawiają się takie cykle, jak "Z robotniczego rodowodu", "Zapraszamy do myślenia" (żeby nie było wątpliwości: o polityce kadrowej i szkoleniach pracowniczych), "Śladem inwestowanych miliardów". Na szczęście tuż obok wciąż literatura i muzyka.

W jednej z ramówek lat 80. znajdziemy natomiast i koncert Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, i koncert chopinowski. W nagraniu dotyczącym lat 90. zachowały się natomiast obawy ówczesnych publicystów, że Dwójce ("jedynemu radiu, które z założenia pomija komercję, daje do myślenia i myśleć pozwala") grozi zamknięcie…

***

Nagrania zaczerpnięto z cyklu: "Kalendarz kulturalny"

Przygotowały: Joanna SzwedowskaEwa Stocka-Kalinowska

Data powstania: 2007 rok

Zobacz więcej na temat: Dwójka historie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak