Polskie Radio
Section05
historie

Dzieciaki kochają zwierzaki: "Możemy nawiązać więź ze szczurem, tak jak z psem"

Szczury mają niezwykłe umiejętności i oprócz dużej zwinności i inteligencji potrafią też uczyć się na błędach. To zwierzęta, które przy dobrej opiece mogą odwdzięczyć się swoim właścicielom swoją uwagą. Jak zauważyła Justyna Koczorowska gość audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki", warto poświęcić im trochę czasu i przekonać się, że ze szczurem można się zaprzyjaźnić.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt gryzonie zwierzęta domowe

Jak się bronić przed komarami i czym leczyć następstwa ukłucia?

Długie weekendy to tylko rozgrzewka przed plagą komarów, która może nas czekać w letnim sezonie. Dla wielu osób owady te mogłyby nie istnieć. Jak się okazuje ich brak mógłby jednak spowodować katastrofę ekologiczną, ponieważ zdaniem ekspertów są one pokarmem dla wielu zwierząt. Skoro więc muszą pozostać, warto wiedzieć czym się przed nimi bronić.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt owady

Strach u kobiety w ciąży jest obecny, ale nie zawsze uzasadniony. Eksperci o prawach polskich mam.

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży to w jej życiu następują zmiany. Wyjaśniła to na początku Agnieszka Malinowska. - Zmienia się wszystko. To nie tylko hormony, ale cała głowa, a ile kobiet, tyle różnych doświadczeń i przeżyć. Każda z nas ma inną perspektywę, motywację i potrzeby - powiedziała psycholożka w audycji Polskiego Radia Dzeiciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie mama Dzień Matki dzieci prawo prawo pracy

Audycja "Znane Mamy od rana" w niezwykły Dzień w Polskim Radiu Dzieciom

- Wszystkie Mamy życzą sobie przede wszystkim zdrowia swoich dzieci i bliskich, bo Mamy tak mają - zażartowała Justyna Bednarek gość Polskiego Radia Dzieciom i dodała - ale my naszym Słuchaczkom życzymy też wspaniałych prezentów od dzieci! To będzie piękny Dzień Mamy Polskim Radiu Dzieciom i zapraszamy do słuchania przygotowanych audycji specjalnych. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie mama Dzień Matki dzieci Muzyka dla dzieci

Zachęcam aby wyjść na łąkę i policzyć ziarna maku w makówce. Małgorzata Strzałkowska gościem Polskiego Radia Dzieciom

W książka "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" znajdziemy nie tylko rymowane historie o krasnoludkach które noszą różne transparenty np. "naprawiamy złego skutki. krasnoludki", ale jak zauważyła Małgorzata Strzałkowska są też informacje naukowe, jak choćby łacińskie nazwy roślin i zwierząt, a nawet takie ciekawostki jak: ile ziaren maku znajdziemy w jednej makówce? O tym co jeszcze znajduje się w najnowszej publikacji, autorka opowiedziała Martynie Chuderskiej w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie edukacja przyrodnicza łąka natura Ziemia dzieci

"Żebranie" orzeszków to nie jest typowe zachowanie wiewiórek. Czego nauczyli je ludzie?

- Wiewiórki leśne więcej czasu spędzają w koronach drzew, niż te które widujemy w parkach. Miejskie wiewiórki nauczyły się bowiem, że jak zejdą na ziemię to jest duża szansa, że dostaną jakiś smakołyk. To nie jest dla nich naturalne zachowanie - wyjaśniła dr Dagny Kruze - Gryz z Instytutu Nauk Leśnych SGGW, która w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiadała o najważniejszych faktach z życia wiewiórek.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt Wiewiórka Basia zwierzęta leśne las Łazienki Królewskie

Małe, rude i puchate. Tym razem wiewiórki mają głos

Nie wiedzieć czemu, kiedy chcemy zbliżyć się do tego rudego stwora wołamy: "Basia!" i zdaniem wielu działa. A w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" dowiemy się tym razem nie tylko skąd wzięło się to "imię" dla wiewiórki, ale też poznamy ją z bliska. Jaki prowadzi tryb życia, gdzie chowa wszystkie swoje orzechowe skarby, a także co je - kiedy zapomni o tym gdzie są jej zapasy.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe Wiewiórka Basia zwierzęta leśne

Czym różni się astronom od astronauty?

Obaj zajmują się gwiazdami, tylko jeden z nich nigdy nie poleci w kosmos. Astronom i astronauta są jak piłkarz i kibic, którzy interesują się piłką na dwa sposoby: praktyczny i teoretyczny. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Astronomii zapraszamy na "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, w którym największe kosmiczne problemy i odkrycia przybliżyliśmy w towarzystwie dr hab. Krzysztofa Hełminiaka z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Toruniu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie edukacja przyrodnicza astronomia astronauta kosmos

Liść sałaty, woda i podłoga nie wystarczy. Uwaga na żółwia! "Twardy ma tylko pancerz"

Okazuje się, że żółwiowi bardzo łatwo zrobić krzywdę nieodpowiednią opieką. Oprócz tego, że nie powinien on chodzić po domowej podłodze, potrzebuje nieco wyższej temperatury niż panuje na co dzień w naszych mieszkaniach, a także dobrej diety. W przeciwnym razie będzie może cierpieć, choć nie da tego po sobie poznać. O tym jak hodować żółwie w domu radziła w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" lek. wet. Aleksandra Maluta, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych i właścicielka Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Szpitala Zwierząt Egzotycznych OAZA
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe

Co dzieciaki wiedzą o żółwiach? [SŁUCHAJ W NIEDZIELĘ OD 18.00]

Chociaż chowają się za grubą skorupą, to są jednak bardzo delikatnymi zwierzętami, którym łatwo zrobić krzywdę nieodpowiednią opieką domową. Jak zadbać o żółwia, czy łatwo nawiązać z nim więź i po czym poznać, że może się on źle czuć? Na wszystkie odpowie lek. wet. Aleksandra Maluta, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych i właścicielką Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Szpitala Zwierząt Egzotycznych OAZA.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe

Żyją dla jedzenia i jedzą całe życie. Najważniejsze fakty o świnkach morskich w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Całe życie coś przeżuwają, nie przyjaźnią się zwykle z królikami, a dodatkowo są bardzo delikatne i szybko mogą się rozchorować. Chociaż świnki morskie to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych w Polsce, to opieka nad nimi, nie należy do najłatwiejszych. Jak powinniśmy prawidłowo zajmować się tymi gryzoniami opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Jolanta Gawęda ze Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim. Audycja "Dzieciaki kochają zwierzaki" także na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe świnka

"Czytanie to najpiękniejsza rozrywka, jaką ludzie mogli sobie wymyślić". Dzień Bibliotekarza w Polskim Radiu Dzieciom

W kalendarzu, w dniu 8 maja przypada szczególne święto - Dzień Bibliotekarza. Inauguruje je zaś Tydzień Bibliotek. Gościem "Poranka" była Joanna Piekarska. - Dzisiaj nasze święto, więc opowiem o tym, czym, my bibliotekarze się zajmujemy i jak wy czytelnicy bardzo jesteście dla nas ważni! – powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom prezeska polskiej sekcji IBBY.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie Biblioteka Narodowa bibliotekarz książki

Co warto wiedzieć o szczurach? Ciekawostki prosto ze świata gryzoni

Chociaż szczury cieszą się wyjątkowo złą sławą, to obwiniane ich za spowodowanie historycznych epidemii groźnych chorób zakaźnych nie jest do końca słusznym zarzutem, o czym przekonują naukowcy. Ich badania pokazują też jak ciekawy jest szczurzy świat i umiejętności jego przedstawicieli! Odwiedziliśmy go w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie hodowla zwierząt edukacja przyrodnicza

Wszystko o świnkach morskich w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Świnki morskie to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych w Polsce. Są większe od chomików i żyją znacznie dłużej. Można je wziąć na ręce i ostrożnie przytulić. Przy tym są mniej zajmujące niż na przykład psy czy koty. Co warto wiedzieć przed powiększeniem rodziny o świnki morskie? Opowiedzą o tym eksperci i hodowcy. Wybierzemy się też na wystawę najpiękniejszych świnek!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe świnka

Gwiazdy, paski, a nawet zwierzęta. Co i dlaczego znajduje na flagach różnych państw?

Co roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia Polacy z dumą eksponują swoją flagę i wspominają jej dzieje. W "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom nie zabraknie historii o naszej biało-czerwonej fladze ale nie zabraknie też ciekawostek o innych zagranicznych symbolach. Dowiemy się, dlaczego niektóre flagi mają gwiazdy, inne paski, a jeszcze inne zupełnie unikalne wzory.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie flagi państwowe Polski Martyna Chuderska

Kristof Szabo: próbujemy udawać, że potrafimy latać. Tancerz baletowy o magii swojego zawodu

- Nasza praca w teatrze i na scenie to jest właśnie tworzenie takiej iluzji dla widza. Jeżeli możemy sprawić, że publiczność wierzy w to, że potrafimy latać, to świetnie – przyznał Kristof Szabo, tancerz baletowy, który był gościem Justyny Majchrzak i opowiadał o tajnikach sztuki w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie balet taniec

Jak zyskać pewność siebie dzięki koniom? One potrafią nam dać naprawdę wiele

- Konie są bardzo asertywne, potrafią stawiać granice, ale bez nachalności - to jedna z pierwszych lekcji jakie odbieramy od nich my, ludzie - zaczynając swoją przygodę z tymi zwierzętami - powiedziała w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" - Andżelika Przybek ze stajni Pochecha, która opowiadała słuchaczom o niezwykłych umiejętnościach, jakie zdobywamy dzięki koniom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe koń

Koń - jaki jest? Każdy usłyszy w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Potrafią pływać, rozpoznawać ludzi po głosie, a nawet ruszać jednym uchem na raz! Konie to niesamowite zwierzęta, które zawsze były blisko człowieka pomagając nie tylko w pracach rolnych, ale także w komunikacji, a nawet powrocie do zdrowia. Tym razem w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" naszym ekspertem była Andżelika Przybek ze stajni Pociecha, która opowiedziała o fascynującym świecie koni.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe koń