Polskie Radio
Section05
historie

Gietrzwałd - miejsce objawień maryjnych sprzed 140 lat

Gietrzwałd to jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień Maryi. Objawiła się Ona dwóm dziewczynkom: 13-letniej Justynie Szafryńskiej oraz 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Historycy Kościoła oceniają, że te wydarzenia dały wówczas impuls do odrodzenia się polskości na Warmii. Objawienia rozpoczęły się 27 czerwca, a zakończyły 16 września 1877 roku. Matka Boska miała się objawić w sumie 160 razy. O objawieniach w Gietrzwałdzie mówił w audycji Wszystko Jest Historią brat Grzegorz Filipiuk (rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów).
Zobacz więcej na temat:  historie historia Polski Kościół katolicyzm chrześcijaństwo

Jak chroniono działa sztuki w czasie wojen?

- Metody chronienia dzieł sztuki w czasie wojny bywały różne. Działania, które były podejmowane jeszcze przed wybuchem wojny, to m.in. deponowanie swoich przedmiotów w muzeach, ale także przewożenie rzeczy z majątków na prowincji do Warszawy. Kierowano się bowiem zasadą z I wojny światowej. Warszawa wówczas nie ucierpiała, a zostały zniszczone majątki podwarszawskie – mówił w audycji "Utracone, Odzyskane" dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor „Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945”.
Zobacz więcej na temat:  historie II wojna światowa zabytki reparacje wojenne Magdalena Ogórek Stefan Żeromski Warszawa

Bolesław Chrobry – władca, który budził strach i grozę

Kronikarz Gall Anonim nazywał go władcą cnotliwym, szlachetnym, szczodrobliwym i wspaniałym. Dla Polaków wciąż pozostaje ojcem mocarstwa, które zbudował na przełomie X i XI wieku. O wyczynach i mniej znanym wizerunku polskiego władcy mówił w audycji „Między Kropkami” Michael Morys-Twarowski, autor książki „Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego”. 
Zobacz więcej na temat:  historie Bolesław Chrobry książki historia Polski Michael Morys-Twarowski

Lech Wałęsa współpracował z WSW i SB? Komentarz historyka

W TVP1 przedstawiono nowe informaje dotyczące życia Lecha Wałęsy. Gościem „Magazynu śledczego Anity Gargas” był były major służby bezpieczeństwa, Jerzy Frączkowski. Mówił, że z teczką byłego prezydenta zapoznał się już w latach 70-tych. Według informacji przekazanych przez majora, Wałęsa miał pobierać wysokie wynagrodzenia za swoją pracę dla w SB, a także w latach sześćdziesiątych miał współpracować z Wojskową Służbą Wewnętrzną. Te doniesienia komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historie służba bezpieczeństwa IPN Lech Wałęsa Solidarność historia Polski komunizm Jan Żaryn PRL

Pamiętajmy o ofiarach rzezi wołyńskiej

11 lipca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm w przyjętej uchwale wzywa do ustalenia miejsc zbrodni i ich oznaczenia, zapewnienia godnego pochówku wszystkim odnalezionym ofiarom, oddanie należnej czci i szacunku niewinnie zamęczonym i pomordowanym, sporządzenie pełnych list ofiar. O rzezi wołyńskiej i znaczeniu pamięci mówił w Polskim Radiu 24 dr Leon Popek z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska historie Wołyń ludobójstwo historia Polski

Wilki i wilkołaki - wizerunek na przestrzeni wieków

- Wilkołak to człowiek zamieniony w wilka, może z tym jednak być bardzo różnie. Czasem chodziło o zamianę cykliczną, a innym razem o trwałą. Mogła ona być skutkiem kary za grzechy, jakiegoś paktu z siłami ciemności albo ugryzienia przez podobnego stwora -  tłumaczył w "Zaklinaczach czasu" historyk Bartłomiej Grzegorz Sala.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wilk Wilki Jakub Jamrozek Anna Hardej mitologia KULTURA KSIĄŻKA historie