Powstanie w getcie Bohaterowie dwóch flag
Section04
Flagi nad gettem
"W pierwszych dniach powstania nad gettem, na dachu budynku przy ulicy Muranowskiej 6, zawisły dwie flagi – żydowska biało-niebieska i polska biało-czerwona. "W Warszawie można je było zobaczyć z daleka. Dla ludności polskiej, podobnie jak i dla Żydów, sztandary te stały się symbolem powstania w getcie. […]". ("Flagi nad gettem" Mosze Arens)
Gen. Jürgen Stroop, odpowiedzialny za pacyfikację powstania w getcie, widział w tych flagach symbol polityczny i moralny: "Przypomną setkom tysięcy okupację Polski, zbuntują i zjednoczą Żydów i Polaków, mieszkańców Generalnej Guberni. Sztandary i barwy narodowe są środkami walki dokładnie tak samo, jak broń". ("Rozmowy z katem" Kazimierz Moczarski)
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski:
To powstanie młodych ludzi powinno być ważne nie tylko dla Żydów, ale i dla warszawiaków, całej Polski i całego świata.
Section06
żydowska
organizacja
bojowa
prof. Dariusz Libionka: Dowództwo ŻOB, z Anielewiczem na czele, popełniło samobójstwo, żeby nie dostać się w ręce Niemców.
Section07
żydowski
związek
wojskowy
dr Piotr Gontarczyk: Emanuel Ringelblum odwiedził siedzibę ŻZW jeszcze przed powstaniem i był pod wrażeniem jaką ilością broni dysponują.
Section08
postacie getta

To było piekło bez Boga

- Motywacją tych ludzi, którzy porwali się na beznadziejną walkę, był wewnętrzny honor. My nie wiemy, jak wygląda raj, ale wiemy jak wygląda piekło - mówił prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. (PR, 17.04.2017)

Jego imię jedni wypowiadali z czcią, inni ze strachem

- Marzenie mojego życia spełniło się. Dożyłem i ujrzałem samoobronę żydowską w getcie warszawskim w całej jej wspaniałości i wielkości - pisał do przyjaciela Mordechaj Anielewicz. (PR, 6.05.2003)

Zapomniani bohaterowie

Rodowód Żydowskiego Związku Wojskowego – czym był Betar i kim był Włodzimierz Żabotyński oraz udział ŻZW w walkach powstańczych. (PR, 23.04.2017)

Pierwszy dzień to była zemsta

Wspomnienia bojowników ŻOB o walkach w powstaniu oraz o tych, którzy pomagali – mówią m.in. Szymcha Rotem ps. Kazik, Marek Edelman, Adina Szwajger, Masza Glajtman, Tadeusz Rajszczak, Maria Sawicka. (PR, 1999)

Można było na niego liczyć

O wyprowadzaniu mieszkańców getta przez kanały oraz żydowskich bojowników kilka dni przed upadkiem powstania przez Symchę Rotema, ps. Kazik – reportaż Agnieszki i Alicji Maciejowskich. (PR, 14.04.2008)

To było narażanie życia

- Każdy, kto ma w sobie człowieczeństwo, zrobiłby to samo na moim miejscu – mówił Symcha Rotem "Kazik" w dniu, kiedy odbierał tytuł honorowego warszawiaka. (PR, 14.04.2008)

Section012

Powstanie w Getcie
Warszawskim
19 kwietnia - 16 maja 1943

Section025