Rosja 2018

Stadiony Rosja 2018. "Niżny Nowogród" - wodny wir, który wciąga w piłkarskie emocje

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 14:50
Stadion w Niżnym Nowogrodzie - jedną z 12 aren piłkarskich mistrzostw świata - wybudowano u zbiegu Wołgi i Oki. Architekci w pełni docenili atrakcyjną lokalizację areny, projektując imponujący obiekt o stonowanej, niebieskiej kolorystyce i kształcie przypominającym wodny wir.
Audio
  • Stadion w Niżnym Nowogrodzie opisuje korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski (PR)
Stadion w Niżnym Nowogrodzie
Stadion w Niżnym NowogrodzieFoto: SHUTTERSTOCK

Gdyby zdecydować się na spływ Wołgą do Morza Kaspijskiego, stadion w Niżnym Nowogrodzie byłby pierwszym obiektem mundialu na trasie. W trakcie wyprawy z poziomu rzeki można byłoby następnie dojrzeć stadiony w Samarze, Wołgogradzie, a przy lekkim zejściu z kursu również w Kazaniu.

W Nowogrodzie, podobnie jak w Kazaniu, architekci w śmiały sposób nawiązywali do położenia obiektu. Stadion, dzięki niebiesko-białej kolorystyce, stanowi odbicie pobliskiej rzeki, a jego powściągliwa sylwetka nie przytłacza okolicy, której symbolem pozostaje zabytkowy Sobór Aleksandra Newskiego. 

Dynamiczna, a zarazem prosta forma budowli uzyskana została dzięki smukłej, wysokiej kolumnadzie okalającej stadion. Umocowano na niej niemal przezroczysty i płaski dach. Stadion z góry przypomina wir wodny, w którego środku dostrzec można niewielką zieleń murawy. Efekt podkreślają również ciekawie zaprojektowane rampy i schody. Przed silnym wiatrem kibiców i zawodników chronić będzie specjalna membrana na fasadzie.

Stadion w Niżnym Nowogrodzie leży dwa kilometry na północ od głównego dworca kolejowego. Od historycznego centrum miasta, nad którym dominuje okazała forteca z XVI wieku, oddziela go Oka. Do areny doprowadzono metro.

Pierwszy mecz w Niżnym Nowogrodzie zostanie rozegrany 18 czerwca i zmierzą się w nim Szwecją i Korea Południowa (18 czerwca, grupa F). W kolejnym spotkaniach Argentyna zagra z Chorwacją (21 czerwca, grupa D), Anglia z Panamą (24 czerwca, grupa G) oraz Szwajcaria z Kostaryką (27 czerwca, grupa E). Na obiekcie zostaną również rozegrane mecze 1/4 i 1/8 finału. 

Stadion Niżny Nowogród
klub: Olimpijec Niżny Nowogród
pojemność: 45 331
rok otwarcia: w budowie

Grupowe mecze mundialu na stadionie "Niżny Nowogród"

Szwecja - Korea Południowa 18.06.2018 14:00

Argentyna - Chorwacja 21.06.2018 20:00

Anglia - Panama 24.06.2018 14:00

Szwajcaria - Kostaryka 27.06.2018 20:00