Rosja 2018

Stadiony Rosja 2018. Stadion Sankt Petersburg

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 11:50
Stadion Sankt Petersburg jako jedyny obiekt piłkarskich mistrzostw świata ma rozsuwany dach, a pojemnością ustępuje tylko stołecznym Łużnikom. Przy budowie jednak niczym w soczewce skupiły się i zwielokrotniły problemy zarówno finansowe, jak z terminami.
Audio
  • Stadion w Petersburgu opisuje korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski (PR)
Stadion w Sankt Petersburg
Stadion w Sankt PetersburgFoto: SHUTTERSTOCK

Powstawanie stadionu to pasmo kolejnych skandali korupcyjnych, niewyjaśnionych bankructw wykonawców, unieważnionych przetargów, a nawet dymisji politycznych i podejrzeń o niewolnicze wykorzystywanie pracowników z Korei Północnej. Budowa, która rozpoczęła się w 2007 roku, zakończyła się po 10 latach, a zakładane koszty konstrukcji wzrosły ponad pięciokrotnie. Ostatecznie stadion kosztował 45 mld rubli (równowartość ok. 721 mln dolarów), co czyni go jedną z najdroższych sportowych inwestycji w dziejach.

Petersburska arena jest jednym z ostatnich projektów Kisho Kurokawy (1934-2007). Podobnie jak inne realizacje tego słynnego japońskiego architekta w swej futurystycznej formie stadion świadomie nawiązuje do literatury i filmów science-fiction. Obiekt wygląda niczym statek kosmiczny, nad którym - wzorem anten - dominuje osiem smukłych masztów. 

Pierwotny koncept stadionu swą śmiałością i oryginalnością miał dorównywać innym sportowym projektom Kurokawy, w tym przypominającemu otwierające się ludzkie oko stadionowi w mieście Oita w Japonii czy Toyota Stadium nieopodal Tokio. W trakcie budowy pierwotny szkic uległ jednak dużym przeobrażeniom. Główna zmiana dotyczyła konstrukcji rozsuwanego dachu, gdzie ze względu na silne mrozy nie można było zamontować planowanej membrany. Dodatkowo zwiększono również samą wielkość obiektu, przeprojektowując układ i pojemność trybun. Ostatecznie stadion - choć rzeczywiście zgodnie z zamierzeniami przypomina lądujący spodek - to stracił wiele z lekkości projektu Kurokawy i wedle krytyków przytłacza swoim ogromem oraz całkowicie dominuje nad okolicą. 

Rozmach obiektu i zastosowane rozwiązania rzeczywiście przypominają te z filmów science-fiction. Murawa stadionu może zostać schowana i wysunięta poza arenę w celu nasłonecznienia lub w wypadku odbywania się pozapiłkarskich wydarzeń. W obiekcie, nawet zimą, ma zaś być możliwość utrzymania temperatury 15 stopni Celsjusza. 

Stadion znajduje się na Wyspie Kriestowskiej u ujścia Newy do Zatoki Fińskiej. Wokół obiektu rozciągają się tereny rekreacyjne, a dojazd z historycznego centrum możliwy jest metrem. Ponadto na stadion, od północnej strony, prowadzi specjalnie wybudowana 500-metrowa kładka piesza.

Arena stoi na miejscu ponadstutysięcznego stadionu imienia Siergieja Kirowa, jednej z największych sportowych aren wszech czasów. Z historycznej budowli, która przez lata służyła za wzór przy budowie innych sportowych obiektów w krajach Bloku Wschodniego (m.in. Stadionu Śląskiego w Chorzowie), pozostały jednak tylko detale. Resztki dawnych zabudowań widoczne są przed główną (wschodnią) fasadą nowego obiektu, gdzie wkomponowano elementy dawnej bramy, fontann i schodów.

Na stadionie odbywały się mecze, w tym finał, piłkarskiego Pucharu Konfederacji. Swoje mecze rozgrywa tutaj także Zenit Sankt Petersburg.

W Petersburgu, oprócz jednego półfinału, meczu 1/8 finału i spotkania o trzecie miejsce, odbędą się również grupowe mecze Maroka z Iranem (15 czerwca, grupa B), Rosji z Egiptem (19 czerwca, grupa A), Brazylii z Kostaryką (22 czerwca, grupa E) oraz Nigerii z Argentyną (26 czerwca, grupa D).

Stadion Sankt Petersburg
klub: Zenit St. Petersburg
pojemność: 68 143 
rok otwarcia: 2017 

Mecze na stadionie w Sankt Petersburgu:

Maroko - Iran (15 czerwca, grupa B)

Rosja - Egipt (19 czerwca, grupa A)

Brazylia - Kostaryka (22 czerwca, grupa E)

Nigeria - Argentyna (26 czerwca, grupa D)